Prezident ČLK Kubek se stal viceprezidentem evropských lékařů

Praha - Prezident České lékařské komory (ČLK) byl dnes na plenárním zasedání Stálého výboru evropských lékařů (CPME) v Praze zvolen na příští dva roky viceprezidentem organizace zastupující dva miliony lékařů z 27 členských zemí EU a přidružených zemí. V evropských strukturách bude zastupovat Česko dva roky. Funkce se ujme v lednu 2010 spolu s novým prezidentem a dalšími třemi viceprezidenty. Oznámil to mluvčí ČLK Michal Sojka.

Kubek před nedávnem vzbudil bouřlivou diskusi výrokem, že pracovní nasazení žen lékařek nemůže být nikdy srovnatelné s pracovním nasazením mužů lékařů, protože ženy mají dvě role, kromě pracovní musejí zvládat rodinu a péči o děti. Neslouží proto ani tolik služeb jako muži. Řada lékařek žádala omluvu, řada jich ale s Kubkem souhlasila. Z vlastní zkušenosti prý vědí, jak je složité pracovat naplno a zabezpečit rodinu a děti, když je problém umístit dítě do jeslí nebo do školky.

Právě uplatnění žen bylo jedním z témat diskuse dvoudenního zasedání. Dokument Evropské komise o stavu pracovní síly ve zdravotnictví popisuje podle Kubka největší rizika: vedle stárnutí populace lékařů jsou to odchody lékařů z nových členských států a ubývání lékařů mužů, přesněji špatné podmínky pro ženy lékařky ke sladění profesního života s rodinným.

„Je to prostá statistika a problém celé Evropy, ženy lékařky v průměru odpracují méně hodin. Shodli jsme se, že je nutno vytvářet jim co nejlepší podmínky a nestrkat před tím hlavu do písku,“ řekl ČTK Kubek.

Kubek nechce „zdravotní poušť“ 

Doplnil, že jako viceprezident chce udělat vše pro to, aby nevznikala v nových členských státech „zdravotní poušť“ tím, že lékaři odcházejí za lepšími penězi do starých evropských zemí. Tento odliv lékařů je velkou hrozbou pro dostupnost lékařské péče v nových zemích. „Chtěl bych přispět ke zmenšování rozdílu v kvalitě, dostupnosti zdravotní péče mezi členskými státy EU a zmenšování rozdílu v profesních a ekonomických podmínkách lékařů v jednotlivých zemích,“ shrnul Kubek.

CPME sdružuje vždy největší nevládní lékařskou organizaci v každé zemi a je oficiálním partnerem orgánů EU, Evropské komise, Rady ministrů, Evropského parlamentu. Jejím cílem je zvyšovat kvalitu zdravotní péče, vyrovnávat rozdíly v kvalitě a dostupnosti zdravotní péče mezi jednotlivými státy a dbát na autonomii výkonu lékařského povolání.