Bursík podpoří vyšetřovací komisi, pokud Vesecká zůstane

Praha - Předseda strany zelených a vicepremiér Martin Bursík chce ve sněmovně hlasovat pro vznik komise na vyšetření práce státních zastupitelů v souvislosti s kauzou takzvané justiční mafie. O zřízení komise usiluje opoziční ČSSD. Novinářům po příletu ze Spojených států řekl, že názor změní, pokud premiér Mirek Topolánek odvolá nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. O odvolání Vesecké požádali zelení minulý týden již podruhé, občanští demokraté však jejich požadavek odmítli.

Topolánek ani ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podle Bursíka nedokázali důvěryhodně vysvětlit kauzy spojené s Renatou Veseckou. Pospíšil by podle názoru šéfa zelených měl na zasedání vlády přinést návrh na odvolání Vesecké.

Současně Bursík považuje kroky, které ČSSD provedla v posledních dnech, za pouhou přípravu Jiřího Paroubka na víkendový stranický sjezd. Je podle něj nelogické, že sociální demokraté na jedné straně požadují vznik komise a na straně druhé chtějí vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Sociální demokraté podle něj také nevědí, co by se stalo v případě, že by hlasování ve sněmovně skutečně vládu položilo, a chovají se tak nezodpovědně ve vztahu k závazkům, které má Česko jako předsednická země k Evropské unii.

Situace v justici je podle zelených neudržitelná

O odvolání Vesecké požádali zelení minulý týden již podruhé, občanští demokraté však jejich požadavek odmítli. Zelení by podle jejich názoru měli respektovat nezávislost justice a měli by být politicky zdrženliví. SZ naopak tvrdí, že jmenování a odvolávání nejvyššího státního zástupce je v pravomoci vlády a je také jedinou cestou k vrácení důvěryhodnosti justici.

Zelené znepokojilo také nedávné odvolaní šéfa liberecké pobočky krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Adama Bašného, kterého odvolal jeho nadřízený ústecký krajský státní zástupce Jiří Křivanec s tím, že opakovaně manažersky pochybil. Sám Bašný však uváděl, že odvolání zapříčinila jeho kritika postupu státních zástupců v údajné korupční kauze bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka, popud k sesazení prý dal vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula. Ten byl do funkce dosazen právě Veseckou.