Rath napíše Obamovi, ať postaví radar jinde

Praha - Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) se obrátí na amerického prezidenta Baracka Obamu s žádostí, aby Spojené státy přehodnotily svůj záměr postavit v Brdech radarovou základnu. Svůj požadavek hodlá zdůvodnit tím, že Brdy jsou cenným přírodním územím. Radar v Brdech už loni v prosinci odmítli středočeští zastupitelé. Zamítavé stanovisko tehdy přijali na návrh KSČM jako doplňující usnesení k programovému prohlášení menšinové krajské vlády, kterou tvoří ČSSD.

„Ještě tento týden chci napsat krátký dopis prezidentu Obamovi a současně mu chci sehnat obrázkovou publikaci o tom, jak Brdy vypadají,“ uvedl hejtman. V dopise ho prý vyzve, aby si Spojené státy, pokud ještě trvají na umístění radaru v Brdech, vybraly jinou lokalitu.

Kraj chce podle Ratha na tomto území do několika měsíců vyhlásit dva přírodní parky a zároveň bude usilovat o to, aby se celá lokalita stala do několika let chráněnou krajinnou oblastí. O tom by musela rozhodnout vláda. Rada kraje dnes pověřila hejtmanova náměstka Miloše Peteru (ČSSD), aby o této věci jednal s ministerstvy životního prostředí a obrany a ředitelstvím Vojenských lesů.

Už dříve se v médiích objevily informace o tom, že Rath v Brdech usiluje o vyhlášení chráněné krajinné oblasti, aby tak zkomplikoval výstavbu radaru. „Určitě to nelze vnímat jako protikrok proti radaru,“ odmítl dnes tento výklad hejtman. Poukázal ale na to, že podle odborných materiálů, které si nechalo hejtmanství vypracovat, je v Brdech mnoho cenných přírodních lokalit, proto by tam radar podle něj neměl stát.