Praha chce pojistku z Průmyslového paláce, odvolá se

Praha - Praha se odvolá proti rozhodnutí soudu, který odmítl zablokovat vyplacení pojistky za shořelé křídlo Průmyslového paláce. Oznámil to radní pro kulturu Milan Richter (ODS). Metropole se obává, že současný nájemce Výstaviště, společnost Incheba, peníze z pojistky nepoužije na opravu památky. Magistrát se dlouhodobě snaží s Inchebou uzavřít dodatek smlouvy, který by zajistil dostavbu zničeného křídla paláce, zatím se mu to ale nedaří. Incheba chce předložit vlastní návrh dodatku.

Incheba podle Richtera už obdržela od pojišťoven 40 milionů korun. „Tuto částku na Prahu odmítla převést i přesto, že město prokazatelně hradilo náklady na likvidaci požáru v hodnotě 15 milionů korun,“ řekl Richter. Magistrát podle něj připravuje také žalobu na pojišťovny za neoprávněné vyplacení pojistného.

Ředitel marketingu a komunikace Incheby Radovan Ježovič řekl, že peníze z pojistky budou určitě použity „převážně“ na opravu paláce. „Neumím komentovat, komu peníze patří, to je otázka na pojišťovnu. My jsme několikrát deklarovali, že peníze budou využity převážně na obnovu levého křídla paláce,“ řekl Ježovič. Podle Evy Svobodové z pojišťovny Uniqa zaplatily Česká podnikatelská pojišťovna a pojišťovna Uniqa 40 milionů korun Inchebě deset dnů po požáru, aby se urychlily sanační práce. „Pojistná smlouva byla uzavřena mezi pojišťovnami Uniqa a Česká podnikatelská na straně jedné a společností Incheba na straně druhé. Veškerá komunikace týkající se této škody probíhá proto mezi těmito subjekty,“ uvedla Svobodová. Dodala, že další peníze budou vyplaceny nejdříve za dva až tři měsíce, až bude stanovena celková výše škody.

Obnova paláce přijde na půl druhé miliardy 

Levé křídlo Průmyslového paláce oheň zcela zničil loni v říjnu, podle policie ho způsobil zapnutý elektrický vařič. Praha odhaduje náklady na obnovu paláce na 1,5 miliardy korun. Z této částky chce upravit i zachovanou střední část paláce a vybudovat pod ním podchod. Dostavba levého křídla památky by měla stát zhruba miliardu, 280 milionů korun pak vybudování podchodu a dalších 220 milionů by mělo jít na technické vybavení objektu.

Dostavba paláce komplikuje přesun Muchovy epopeje

Kvůli zatím nepodepsanému dodatku Praha odložila také přesun expozice obrazů Slovanská epopej z Moravského Krumlova do Křižíkova pavilonu na Výstavišti. Díla Alfonse Muchy se měla do metropole přestěhovat letos na jaře, nyní je jasné, že na moravskokrumlovském zámku zůstanou do konce června a zřejmě i déle.

Smlouva s Inchebou je pro město údajně nevýhodná. Výměnou za výhodný nájem ve výši deseti milionů korun ročně se Incheba ve smlouvě zavázala, že do areálu do roku 2015 vloží miliardu korun. Část měla investovat už v minulých letech, to se ale nestalo. Richter již před časem přiznal, že vypovězení smlouvy by bylo velmi obtížné. V nejbližší době chce radě předložit právní analýzy, které by odstoupení od smlouvy řešily.

Podle dodatku smlouvy, který naformulovala Praha, by mělo být zničené křídlo paláce postaveno do konce září 2010 za peníze, které Incheba dostane z pojistky. Pokud by peníze vyplacené od pojišťoven na rekonstrukci nestačily, Incheba by musela obnovu doplatit z vlastních peněz. Naopak pokud by investovaná částka byla nižší než pojistné, zbytek peněz by Incheba měla převést na Prahu.