Ukrajinský prezident odhalil sochu Ševčenka

Praha - Ukrajinský prezident Viktor Juščenko dnes slavnostně odhalil sochu spisovatele Tarase Ševčenka. Stojí na náměstí Kinských, před sídlem OSN. Ceremoniálu předcházely spory o umístění sochy. Původně měla stát v Lotyšské ulici v Praze 6.

Bohdan Rajčinec z Ukrajinské iniciativy se vyjádřil ke komplikovanému osudu sochy i k osobnosti Tarase Ševčenka. Socha měla původně stát v Lotyšské ulici v Praze 6, nakonec tomu tak ale není. Začalo se stavět dříve, než bylo vydáno stavební povolení, a zamezilo tomu i místní referendum. Nakonec se stavba přesunula na náměstí Kinských, kde ji dnes slavnostně odhalil ukrajinský prezident Viktor Juščenko.

„Taras Ševčenko byl významný člověk pro Ukrajinu, nejen jako básník a jako spisovatel, ale i jako člověk, který bojoval za svobodu lidí, což je věčné téma,“ podotkl Bohdan Rajčinec. „Za svůj krátký život se mu podařilo dokázat, že i z absolutně ničeho se dokáže člověk stát hrdinou,“ dodal. Ševčenko tvořil kvalitní ukrajinskou literaturu a je zakladatelem současné literatury i moderní ukrajinštiny. Právě v Praze byla vydána jeho první necenzurovaná sbírka básní se jménem Kobzar. V Opletalově ulici nedaleko Václavského náměstí je ze šedesátých let jeho pamětní deska.