Německo prý odmítlo vydat Roztočila do Česka

Berlín/Praha - Německo odmítlo do Česka vydat Rostislava Roztočila, který byl českými soudy dvakrát odsouzen, naposled loni, na 13 let do vězení za vraždu egyptského studenta z roku 1975. Napsal to dnes server Novinky.cz s odvoláním na Roztočilova přítele Philippa Janýra.

V úterý uvědomilo podle Janýra státní zastupitelství ve Stuttgartu Roztočila o tom, že 17. března zamítlo žádost České republiky o jeho vydání. Jako důkaz Janýr předložil fax od německé justice. Ve zdůvodnění zastupitelství uvedlo, že vydání by porušilo Roztočilova práva vyplývající z Evropské úmluvy o lidských právech. Dotyčný se zdržuje trvale v Německu, kde nespáchal žádný trestný čin a je plně integrován do sociálních a společenských struktur, dodává se v dokumentu.

Státní zastupitelství tím prý nepřímo naznačilo, že Roztočila už bere jako německého občana, přestože on má nadále jen české občanství a na německé ještě stále čeká. Sám Roztočil se k věci nechtěl příliš vyjadřovat, protože oficiální rozhodnutí německé strany ještě neobdržel. Již dříve ale uvedl, že počítá s tím, že Němci českou žádost o jeho vydání odmítnou.

Rostislav Roztočil, vězeň - útěkář

České soudy Roztočila uznaly již dvakrát vinným z vraždy spáchané v roce 1975, kdy se taxikář Roztočil dohodl s dalšími známými na okradení a vraždě Egypťana. Zbili ho a on jim vydal 20 000 korun. Nakonec mu přivázali na prsa traverzu a shodili ho do Labe. Tělo zavražděného muže nalezla policie až o půl roku později. Roztočil byl za vraždu studenta původně odsouzen v nepřítomnosti v roce 1985, a to k výjimečnému trestu. Před procesem ale emigroval do Rakouska a poté do Německa. Zadržen byl až v roce 2000 při vstupu na české území. Trest si pak odpykával v plzeňské věznici, odkud o pět let později uprchl společně s vrahem Romanem Čabradou a vrátil se do Německa.

Německé orgány pak v roce 2006 muže vydaly do Česka pod podmínkou, že nebude stíhán za svůj útěk a začne nový proces. V něm však krajský soud muže znovu shledal vinným. Loni v únoru potvrdil odvolací soud Roztočilovu vinu a schválil třináctiletý trest, v prosinci pak nejvyšší soud zamítl Roztočilovo dovolání. Výzvu k nastoupení do výkonu trestu Roztočil neuposlechl; předpokládalo se, že se skrývá v Německu.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke v prosinci řekla, že pokud Německo Roztočila odmítne předat do Česka, ministerstvo podá Němcům žádost, aby si Roztočil odpykal trest u nich. Roztočil by měl strávit za mřížemi ještě sedm let, tři měsíce a 24 dnů. Podle serveru je možnost, že by Německo skutečně tento trest od Česka převzalo, údajně velmi reálná.