ODS vyzvala Tlustého a Schwippela, aby se vzdali členství

Praha - Regionální rada ODS střední Čechy vyzvala poslance Vlastimila Tlustého a Jana Schwippela, aby se ihned vzdali členství v ODS a složili poslanecký mandát. Reagovala tak na jejich hlasování o nedůvěře vládě, kdy se oba poslanci připojili na stranu opozice. Rada zároveň vyzvala místní sdružení v Rakovníku a Zadní Třebani, aby Tlustého a Schippela vyloučily z ODS.

Regionální rada ODS podle jejího šéfa Petra Bendla podporuje sestavení nové vlády Mirkem Topolánkem. Středočeská rada se zároveň distancuje od rozhodnutí Tlustého a Schwippela hlasovat proti vládě a vyzvala oblastní radu v Rakovníku a oblastní radu v Berouně, aby se také distancovaly od jednání svých poslanců.

Pro odchod Tlustého i dalšího rebelujícího poslance Jana Schwippela z ODS se v úterý vyslovil poslanecký klub. O případném vyloučení Tlustého bude místní sdružení ODS v Rakovníku jednat příští týden. Organizace v Zadní Třebani má naopak jasno - Schwippel se podle ní zachoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. ODS v Třebani nebude podle její předsedkyně a poslancovy matky Kateřiny Schwippelové výzvu poslaneckého klubu akceptovat.

Rakovnické sdružení o osudu svého poslance Tlustého rozhodovalo již loni na podzim v souvislosti s kauzou Morava. Tehdy se za něj postavilo, přijalo však usnesení, podle nějž by měl v případě hlasování o důvěře vládě Mirka Topolánka podpořit současnou koaliční vládu, což poslanec v úterý neučinil. O Tlustém by měla v úterý jednat rada místního sdružení a ve čtvrtek místní sněm.