Autor stížnosti podle městské části tvrdí, že radnice prodejem domů za nižší než tržní ceny zvýhodnila bytová družstva. Tím by se Praha 2 dopustila takzvané protiprávní veřejné podpory, a porušila tak hospodářskou soutěž.
Privatizaci odsouhlasilo zastupitelstvo druhé městské části několik měsíců po vstupu Česka do Evropské unie. V letech 2004 až 2007 pak radnice prodala asi 50 bytových domů, stížnost by se podle zástupce starostky Jiřího Palusky (ODS) týkala asi 15 z nich. Rozdíl mezi tržní cenou a cenou, za kterou družstva byty koupila, byl podle Palusky asi 100 tisíc eur, tedy asi 2,7 milionu korun. Pokud Evropská komise rozhodne, že se jednalo o nepovolenou veřejnou podporu, musela by bytová družstva rozdíl doplatit.
Verdikt ovlivní prodeje nemovitostí v celé zemi
Podobným způsobem ale byty privatizovaly i další městské části a obce. „Ceny při naší privatizaci byly téměř nejvyšší v celé Praze,“ podotkla starostka. Dodala, že například Praha 8 v privatizaci v podobném stylu pokračuje i nyní. „O stížnosti jsem informovala primátora Béma i ostatní starosty. Bylo by dobře, kdyby se z naší situace poučili,“ řekla starostka městské části 2 Jana Černochová. Dodala, že proti způsobu privatizace v době schvalování protestovala, zastupitelé ji ale přehlasovali.
Zastupitelstvo městské části v úterý schválilo odpověď Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ve které popisuje postup Prahy 2 při privatizaci. Antimonopolní úřad by měl spis postoupit Evropské komisi, která má na rozhodnutí několik měsíců.