FOD hledá pro děti adoptivní rodiče nebo pěstouny. Na svých internetových stránkách přitom zveřejňuje fotografie těchto dětí a některé údaje o nich, které by je podle úřadu mohly poškodit u spolužáků nebo učitelů a mohly by mít dopad na jejich budoucí život.
Úřad zahájil kontrolu FOD poté, co „ověřil, že v ostatních evropských státech je naprosto nepřijatelná praxe zveřejňování velmi intimních, lidskou důstojnost pomíjejících údajů o dětech, s čímž se setkal na webových stránkách Fondu ohrožených dětí“. V polovině ledna kontrolu dokončil, FOD si ale na výsledky stěžoval. O námitkách bude rozhodnuto v druhoinstančním řízení, jehož výsledky by měly být známy koncem dubna. Samostatně je podle Němce řešeno trestní oznámení, které inspektor ÚOOÚ na FOD podal. Úřad se nicméně nechce k věci vyjadřovat, dokud jednotlivá rozhodnutí v případu nebudou pravomocná. Ředitel úřadu Němec ve Studiu ČT24 znovu kritizoval zveřejňování těchto informací na inernetu. „Je to nepřijatelné,“ řekl.

Rozhovor s Igorem Němcem
Podle ÚOOÚ je nevhodné, aby byly fotografie dětí a citlivé informace, které mohou vést k jejich identifikaci, vystaveny na internetu, kde k nim má přístup neomezený okruh osob. Němec už dříve uvedl, že takové informace by měly být poskytnuty až užší skupině osob, které projeví zájem o adopci. Úřad proto vyzval fond, aby stáhl webové stránky, na nichž děti k adopci nabízí. Ředitelka FOD Marie Vodičková ale koncem března vyjádřila přesvědčení, že zveřejňování informací o dětech není v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů. Podle ní je navíc fotografie dítěte nebo zveřejnění jeho příběhu často jediným způsobem, jak případné zájemce o adopci zaujmout.