Kalousek: Celý svět si myslí, že jsme na hlavu padlí

Praha - Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek vyčítá opozici, že svrhla vládu v polovině českého předsednictví a v době ekonomické krize. Celý svět si podle něj o České republice myslí, že jsme "na hlavu padlí". Paroubek se ale nedomnívá, že by se ČR stala v očích mezinárodních partnerů po pádu vlády méně důvěryhodnou než předtím a opírá se o průzkumy veřejného mínění, podle kterých je 56 procent občanů ČR s pádem vlády spokojeno. Kalousek v Otázkách Václava Moravce zároveň nevyloučil založení nové politické strany. Definitivně se ale rozhodne až na konci května.

Podle Kalouska si čtyři koaliční poslanci, kteří hlasovali pro demisi vlády, neuvědomili, co svým krokem napáchají: „Není v jejich silách, aby si uvědomili škody, které to napáchalo na mezinárodní prestiži České republiky, včetně škod ekonomických.“ Paroubek si ale podle něj byl takových rizik zcela vědom: „Proto mě to na něj mrzelo,“ dodal Kalousek. 

Miroslav Kalousek:

„Před naším předsednictvím jsme byli velmi podceňováni, za ty tři měsíce jsme si v evropském poli vydobyli významnou autoritu, pak si ale celý svět řekl, že Češi jsou přeci jen pitomci, protože si v půlce předsednictví svrhli vládu.“  

Otázky Václava Moravce (zdroj: ČT24)

Šéf sociálních demokratů se ale nedomnívá, že by se ČR stala v očích mezinárodních partnerů méně důvěryhodnou než předtím: „Nemyslím si, že to bude hrát nějakou velkou roli v hodnocení České republiky. Pro mě je důležité, že je 56 procent občanů ČR s pádem vlády spokojeno.“ Kalousek k tomu podotkl, že neví, kde našel pan Paroubek a jeho agentura STEM 56 procent občanů, kteří se radují: „S kým jsem v Evropě mluvil, neslyšel jsem nic jiného, než že jsme na hlavu padlí.“

Jiří Paroubek:

„Hysterie vládních politiků a provládních novinářů, kterým jsme rozkopali bábovičky, není na místě. Myslím, že by měli brát porážku jako chlapi.“   

Britský týdeník The Economist v souvislosti s pádem vlády napsal, že pokud nastoupí vláda technokratů, bude české předsednictví politicky mrtvé. Paroubek ale s takovým tvrzením zásadně nesouhlasí: „Argumenty The Economist já neberu. Vždy, když je tam článek o České republice, tak si říkám, že ten, kdo to píše, o tom mnoho neví.“ České předsednictví podle něj připravovaly dlouhá léta stovky odborníků a diplomatů: „Teď se vymění jen koncový hráč. Přijdou tam lidé, kteří o tom také něco vědí a zajistí kontinuitu.“

KDU-ČSL se stává stranou spíše sociálnědemokratickou

Kalousek v sobotu v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že si pohrává s myšlenkou na založení nové politické strany. KDU-ČSL se podle něj stává stranou spíše sociálnědemokratickou s tím, že její členové jen chodí do kostela více než sociální demokraté. Pokud by takový vývoj ve straně pokračoval, pak Kalousek podle svých slov uvažuje o tom, že je potřeba, aby tu nová středo-pravicová strana vznikla. „Ještě nejsem rozhodnutý, přemýšlím, co budu dělat dál. Své rozhodnutí oznámím první týden v červnu,“ dodal.