Albánie podala přihlášku do Evropské unie

Praha - Albánský premiér Sali Berisha v Praze oficiálně podal přihlášku do Evropské unie. Přihlášku od něj převzal jeho český protějšek Mirek Topolánek jakožto předseda země, která unii tento půlrok předsedá. Pro Albánii je to další krok pro integraci do euroatlantických struktur. Spolu s Chorvatskem se stala 1. dubna členem NATO. Rychlý vstup této země do EU ovšem nelze očekávat, přípravy na členství potrvají pravděpodobně velmi dlouho.

„Je to historický moment pro mou zemi,“ řekl Berisha s tím, že podání přihlášky znamená návrat Albánců do rodiny evropských národů. Zdůraznil také, že plnou integraci Albánie do EU podporuje 96 procent obyvatel země.

Topolánek konstatoval, že Albánie má za sebou podobnou cestu při začleňování do evropských struktur, jakou absolvovalo Česko. Počátkem dubna vstoupila společně s Chorvatskem do NATO a všechny členské státy unie letos ratifikovaly asociační a stabilizační dohody s ní, které jsou považovány za předstupeň členství. „Albánii čeká ještě velký kus práce, já jsem ale hluboce přesvědčen, že právě dnešním dnem jsou zhruba v poločase toho úsilí a dosáhnou toho, o čem snily generace lidí, které musely žít v totalitě,“ prohlásil Topolánek. „Česká republika bude nepochybně po celou dobu tohoto procesu, a to i po ukončení českého předsednictví, stát Albánii bok po boku,“ zdůraznil.

Podle Topolánka je ale třeba, aby se do Evropské unie integrovaly i ostatní státy západního Balkánu. Tak se podle něj podaří docílit toho, že tam budou lidé žít bezpečně, v míru a v prosperitě. „Já to pokládám za vitální zájem celé Evropy a celé Evropské unie,“ prohlásil.

Proces přístupu k EU má několik fází. K přihlášce, kterou žadatel o členství podává, se musí souhlasně vyslovit Evropská komise a jednomyslný souhlas musí vyjádřit i Rada EU. Poté začnou vstupní rozhovory, v nichž musí kandidátská země přijmout práva a závazky, které vyplývají ze členství v unii. Samotný vstup země do EU po uzavření všech kapitol přístupových rozhovorů musí ještě schválit Evropský parlament, Evropská komise, Rada EU, všechny členské státy unie a samotný kandidátský stát.

Status kandidátské země v současnosti mají Chorvatsko, Turecko a Makedonie. Záhřeb a Ankatra už zahájily i vstupní rozhovory. V prosinci podala přihlášku do unie i Černá Hora, status kandidátské země jí ale zatím oficiálně nebyl přiznán.