Katolická církev podala ústavní stížnost ve sporu o katedrálu

Praha - Katolická církev podala ústavní stížnost kvůli určení vlastnictví katedrály svatého Víta na Pražském hradě. Reagovala tím na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který v březnu potvrdil, že chrám patří státu. Důvodem pro podání stížnosti je podle církve fakt, že v soudním řízení bylo údajně porušeno právo na spravedlivý proces. Navíc se jí nelíbí, že se soudce s komunistickou minulostí opřel o zákon z 50. let.

„My z toho materiálně nic nebudeme mít. Stát stejně má podle zákona povinnost opravovat památky a přispívat na ně. Jde nám o právo a spravedlnost a tohle je nejen pro nás, ale pro všechny,“ řekl kardinál Miloslav Vlk. Zdůraznil také, že církev chce po Ústavním soudu, aby řekl, že „byla pošlapána práva“, a ne určil vlastnictví.

Spor o vlastnictví památky mezi státem a církví trvá téměř 17 let. Obecné soudy stály na straně církve až do doby, kdy do sporu zasáhl před dvěma lety Nejvyšší soud. Podle něj náleží památka „všemu československému lidu“, tedy českému státu. Své rozhodnutí potvrdil letos v březnu a odmítl dovolání církve.

Metropolitní kapitula u sv. Víta v čele s kardinálem Miloslavem Vlkem pochybuje o nestrannosti soudce Nejvyššího soudu Františka Ištvánka, který byl před rokem 1989 členem KSČ. „V tomto smyslu podmínky nezávislého a nestranného soudu v dovolacím řízení naplněny nebyly a dokonce nebyly naplněny ani u členů senátu, který námitku podjatosti projednával,“ uvádí prohlášení církve.

Církev se také ohrazuje proti jinému výkladu zákona o půdě a závazku státu zmírnit majetkové křivdy způsobené církevním představitelům za komunismu. Zároveň se jí nelíbí, že NS nařídil soudům nižší instance řídit se názorem, který je podle ní poplatný socialistické době. NS se totiž při svém rozhodování opřel o vládní nařízení z roku 1954 o chráněné oblasti Pražského hradu.

Spor může skončit až ve Štrasburku

Do sporu může zasáhnout i plánovaný podzimní odchod kardinála Vlka z funkce. Pokud bude mít jeho nástupce na věc jiný názor, nevylučuje současný kardinál ani to, že boj skončí. Zástupci církve už dříve avizovali, že nebudou váhat ani s oslovením soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle kardinála se rozhodnouo až podle toho, jak o jejich stížnosti rozhodne Ústavní soud.

Katedrála je nejnavštěvovanějším českým chrámem a jedním ze symbolů české státnosti. Byla místem korunovace českých králů. V její kryptě jsou uloženy ostatky významných českých panovníků, šlechticů a církevních hodnostářů. V katedrále jsou rovněž uschovány české korunovační klenoty.

Katedrála sv. Víta
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24