ČR má nejvíce nemocných klíšťovou encefalitidou v EU

Praha - Za poslední tři roky onemocnělo v Česku klíšťovou encefalitidou 2 211 lidí, což je podstatně více než v kterékoli jiné evropské zemi. Počet očkovaných je navíc v tuzemsku třetí nejnižší v Evropě. Očkováno je pouze 17 procent populace. U 38 až 58 procent pacientů přitom podle Světové zdravotnické organizace (WHO) může onemocnění skončit smrtí nebo dlouhodobým poškozením. Český hydrometeorologický ústav uveřejňuje od dubna na svých stránkách předpověď aktivity klíšťat v ČR a související doporučení.

V Rakousku díky 90 procentům očkovaných ročně onemocní klíšťovou encefalitidou jen 60 až 70 lidí. „Očkování proti klíšťové encefalitidě v Rakousku prokazatelně ušetřilo tisíce lidí od tohoto závažného onemocnění, po jehož prodělání se pacienti nezřídka potýkají s trvalými následky,“ dodal rakouský virolog Christian Kunz, který je označován za otce očkovací látky proti klíšťové encefalitidě.

Encefalitida je infekční onemocnění, jehož virus je přenášen klíšťaty. Lékaři onemocnění dodnes nedokážou léčit, umějí pouze tlumit jeho příznaky. Optimální prevencí je proto právě očkování. Nejvíce jsou v ČR očkováni mladí lidé do 20 let, u starších lidí je přitom onemocnění způsobené klíšťaty častější a má horší následky. Vyskytne-li se postižení hybnosti v důsledku obrn, v mnoha případech skončí trvalým postižením.

Nákaza se přenáší ihned po přisátí klíštěte

U klíšťové encefalitidy se nákaza přenáší téměř okamžitě. Není proto pravda, že se nákaze člověk vyhne, pokud klíště odstraní do 24 hodin po přisátí. Riziko přenosu navíc hrozí i při odstraňování klíštěte jinému člověku nebo zvířeti, proto by lidé měli při této činnosti používat rukavice.

Očkovat lze celoročně, nejpříznivější období je v chladných měsících roku. V klasickém očkovacím schématu se jeden až tři měsíce po první dávce podá druhá a za pět až 12 měsíců třetí. Ochrana nastupuje dva týdny od podání druhé dávky. Zkrácené schéma počítá s druhou dávkou dva týdny po první a třetí dávkou za pět až 12 měsíců. Přeočkovává se každých tři až pět let. Cena jedné dávky se pohybuje kolem 500 korun.