„Není jediný doklad CE Wood, který by opravňoval požadovat po Lesích České republiky jakoukoliv částku,“ uvedl ministr, který v pondělí jednal s generálním ředitelem LČR Svatoplukem Sýkorou.
Podle Šebesty jde ze strany CE Wood o cílenou kampaň, která má dosáhnout stažení insolvenčního řízení LČR proti firmě. Státní Lesy ho navrhly, protože jim firma dlužila 160 milionů korun.
Lesy ČR: Firma CE Wood vytvořila pohledávky účelově
Lesy ČR dále z porušení zákona podezírají osoby jednající za CE Wood a firmy s ní majetkově spojené. Podle LČR jde o firmy Ploma, Ploma - dřevovýroba, Silvatech, Hanušovická lesní a CE Wood - doprava. Firmy podle LČR přihlásily v insolvenčním řízení pohledávky vzniklé krátce před podáním insolvenčního návrhu, a ovládly tím věřitelský výbor. „Došlo tak k situaci, kdy má na věřitelský výbor značný vliv ten, na koho má věřitelský výbor dohlížet - tedy společnost CE Wood,“ uvedly LČR.
Státní podnik tvrdí, že pohledávky firem kolem CE Wood mohly být vytvořeny účelově ve snaze zmanipulovat insolvenční řízení a znemožnit soudu zjistit pravý stav majetku CE Wood. Podle LČR by tím mohlo být ohroženo uspokojení skutečných věřitelů firmy CE Wood.
Podle informací, které v neděli přinesla Česká televize, navrhly Lesy ČR údajně společnosti CE Wood, aby pohledávku za symbolickou cenu postoupila třetí osobě. Lesy ČR se však proti tomu důrazně ohradily s tím, že společnost CE Wood dosud nepředložila objektivní důvody, proč by měla být pohledávka uznána.