LČR podaly trestní oznámení na šéfy společnosti CE Wood

Praha - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dnes podal trestní oznámení na předsedu představenstva společnosti CE WOOD Ivana Doubravu a místopředsedu představenstva Martina Černého. Podezírá je z pokusu o poškozování věřitele, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval ministr zemědělství Jakub Šebesta a oficiálně to uvedly i LČR. CE Wood požaduje po LČR asi 4,8 miliardy korun za škody, které prý firmě vznikly při vyhlašování veřejných tendrů státního podniku.

„Není jediný doklad CE Wood, který by opravňoval požadovat po Lesích České republiky jakoukoliv částku,“ uvedl ministr, který v pondělí jednal s generálním ředitelem LČR Svatoplukem Sýkorou.

Podle Šebesty jde ze strany CE Wood o cílenou kampaň, která má dosáhnout stažení insolvenčního řízení LČR proti firmě. Státní Lesy ho navrhly, protože jim firma dlužila 160 milionů korun.

Lesy ČR: Firma CE Wood vytvořila pohledávky účelově

Lesy ČR dále z porušení zákona podezírají osoby jednající za CE Wood a firmy s ní majetkově spojené. Podle LČR jde o firmy Ploma, Ploma - dřevovýroba, Silvatech, Hanušovická lesní a CE Wood - doprava. Firmy podle LČR přihlásily v insolvenčním řízení pohledávky vzniklé krátce před podáním insolvenčního návrhu, a ovládly tím věřitelský výbor. „Došlo tak k situaci, kdy má na věřitelský výbor značný vliv ten, na koho má věřitelský výbor dohlížet - tedy společnost CE Wood,“ uvedly LČR.

Státní podnik tvrdí, že pohledávky firem kolem CE Wood mohly být vytvořeny účelově ve snaze zmanipulovat insolvenční řízení a znemožnit soudu zjistit pravý stav majetku CE Wood. Podle LČR by tím mohlo být ohroženo uspokojení skutečných věřitelů firmy CE Wood.

Podle informací, které v neděli přinesla Česká televize, navrhly Lesy ČR údajně společnosti CE Wood, aby pohledávku za symbolickou cenu postoupila třetí osobě. Lesy ČR se však proti tomu důrazně ohradily s tím, že společnost CE Wood dosud nepředložila objektivní důvody, proč by měla být pohledávka uznána.