Český den proti rakovině má i preventivní úlohu. Každý dárce získá letáček s radami, jak se nemoci bránit anebo alespoň významně snížit riziko onemocnění jeho včasným rozpoznáním. Letošním tématem sbírky je prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku - v Česku nejčastější onemocnění tohoto typu, hlavně kvůli nezdravému jídelníčku velké většiny Čechů. Svůj podíl na onemocnění má také sedavý způsob zaměstnání a genetika.
„Je pravda, že choroba postihuje hlavně starší lidi. Avšak recept na účinnou obranu, totiž na preventivní sledování zdravého stavu zažívacího ústrojí, spočívá v aktivním přístupu mladších ročníků,“ dodal zakladatel a předseda Ligy proti rakovině profesor Zdeněk Dienstbier. Důležité jsou podle něj nekuřáctví, zdravá výživa a dostatek tělesné aktivity, které snižují riziko vzniku nádorů o 60 procent.
Pro boj s nemocí je nejdůležitější prevence. Právě ta je u nás často zanedbávaná, přitom stačí při prvních příznacích včas navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Nad padesát let věku je test zdarma. Využije ho ale přitom jen dvacet procent z této populace.
Česká republika je už několik let první v žebříčku počtu nemocných rakovinou tlustého střeva a konečníku. Každý rok jí onemocní osm tisíc lidí a čtyři a půl tisíce pak této zákeřné chorobě podlehne. Za peníze, které se vyberou, se například pořídí do pražské nemocnice na Karlově náměstí ultrazvuk na diagnostiku ledvinového nádoru nebo na ozdravné pobyty.