Zachránce židovských dětí připomíná na Petříně sad

Praha - Na pražském Petříně byl dnes při příležitosti stých narozenin sira Nicholase Wintona otevřen Sad zachránců dětí. Myšlenka na vytvoření sadu vznikla při rekultivaci parku a má být uctěním památky všech lidí, kteří za války pomáhali židovským dětem i přesto, že tím ohrožovali vlastní životy. Winton zachránil před druhou světovou válkou víc než šest set československých židovských dětí.

V sadu byly vysazeny čtyři jabloně se symbolickými jmény: matčino, otcovo, panenské a míšeňské. Nedaleko jabloní také vyvěrá pramen, který nese jméno Nicholase Wintona. Ten byl v Praze před necelým rokem a rád by se do ní ještě jednou vrátil. Přijet by mohl už v září. Sedmdesát let poté, co začala 2. světová válka, totiž vyjede na trasu Praha-Londýn obnovený Winton Train.   

Na oslavu narozenin přijelo za Wintonem i několik jeho chráněnců. „Ty scény na nádraží jsou naprosto nezapomenutelné. Měla jsem tam rodiče a dědečka, babička neměla tu sílu tam jít,“ vzpomínala Dagmar Šímová, zachráněná Wintonem. Podle dalšího zachráněného Josepha Schlessingera nejde jen o 669 dětí, ale i o jejich potomky: „To je víc než pět tisíc osob.“ 

Video Reportáž Jiřího Bydžovského
video

Reportáž Jiřího Bydžovského

Reportáž Jiřího Bydžovského

UvR, 19.5.2009

Winton oslavil sté narozeniny

Sir Nicholas Winton zachránil před druhou světovou válkou 669 dětí před jistou smrtí v nacistických táborech smrti. Na počátku války zorganizoval vlakové transporty z Prahy do Británie. Kromě dokladů od Němců i od Britů přitom musel zajistit i převzetí dětí v britské rodině a složit kauci 50 liber. „Už si nepamatuji všechno zcela přesně. Mám před očima ty vlaky, jak vyjížděly na nádraží v Liverpoolu, ale podrobnosti už ne. Vždyť se od té doby stalo tolik událostí,“ vzpomínal Winton, který po válce zakládal domovy důchodců nebo pomáhal ústavům pro mentálně postižené.

Na Wintona dnes vzpomínali i děti a učitelé ze základní školy v Kunžaku. Winton školu před rokem osobně navštívil, od té doby nese jako jediná v České republice jeho jméno. Škola iniciovala i podpisovou akci k navržení Wintona na Nobelovu cenu za mír. V celé republice se podařilo sehnat přes sedmdesát tisíc podpisů.

0Winton se narodil 19. května 1909 v Londýně jako Nicholas Wertheimer v německo-židovské rodině, která odešla do Londýna na počátku uplynulého století kvůli antisemitským náladám v Německu. Mladý Nicholas byl pokřtěn a po studiu na střední škole pracoval v bankách v Londýně, Hamburku, Berlíně a v Paříži, což bylo přání jeho rodičů. V roce 1933 také získal kvalifikaci pilota, závodně šermoval a nakonec se stal makléřem londýnské burzy.