Muž na Opavsku našel bombu z 2. světové války

Chuchelná - Nevybuchlou leteckou pumu z 2. světové války našel ve středu večer při kopání chodníku u svého domu šedesátiletý muž z Chuchelné na Opavsku. Místo přes noc hlídala policie. Podle odborníků byla bomba plně funkční a mohla explodovat. Ničivá síla by se projevila až do vzdálenosti dvou kilometrů. Policie proto dopoledne evakuovala padesát lidí z okolních domů. Pyrotechnik rozbušku pak odpálil na nedalekém poli.

Ve středu večer muž policii oznámil, že při kopání chodníku našel předmět, který připomíná bombu pocházející z 2. světové války. Letecká puma německého původu měla průměr dvacet dva centimetrů. Ze země vyčnívala asi šedesáticentimetrová část. Podle pyrotechnika měla puma asi padesát kilo a bylo v ní zhruba dvacet pět kilo trhaviny. Tříštivá bomba by ohrozila lidi a domy do vzdálenosti dvou kilometrů - talková vlna by určitě zničila nejbližší domy v okolí.

Místo nálezu proto do rána střežili policisté, pak si nález převzali pyrotechnici severomoravské policie. Kvůli bezpečnosti policisté raději evakuovali padesát lidí z okolních domů. Expert na výbušniny pak na nedalekém poli odpálil rozbušku. Zbývající část munice pyrotechnici odvezli. Lidé se pak mohli vrátit do svých domovů.

Video Reportáž Evy Lankočí
video

Reportáž Evy Lankočí

Nález leteckých bomb není na Opavsku ničím výjimečným, na konci druhé světové války tu probíhaly těžké boje.