Rath čelí trestnímu oznámení, bez dokladů rozdal 25 milionů

Praha - Trestní oznámení na středočeského hejtmana Davida Ratha a krajskou radu podává primátor Mladé Boleslavi a opoziční zastupitel za ODS Raduan Nwelati. Kraj podle něj porušuje zákon, když nemá přesnou evidenci o úhradách regulačních poplatků za pacienty. Rath se ale brání - kraj postupuje podle instrukcí svých právníků.

Kam zmizelo více než 25 milionů z krajských peněz, kterými středočeský úřad obdarovává pacienty ve svých nemocnicích a lékárnách? Opoziční zastupitelé požadovali po Rathovi účetní doklady a přesnou evidenci. Hejtman ale předložil jmenné seznamy, do kterých ale mohl nahlédnout jen lékař Raduan Nwelati. Ten nyní tvrdí, že evidence je neúplná a jako účetní doklad neobstojí. „U některých dokonce není ani uvedená jaká částka, někde je adresa typu Mladá Boleslav nebo Kolín. Není tam žádný podpis ani zaměstnance kraje ani nemocnice, prostě to jsou papíry, které nejsou podepsané, které nemají žádnou cenu,“ uvedl Nwelati.

Raduan Nwelati:

„Není možné, aby někdo utrácel peníze kraje bez toho, aby měl doklad, kam ty peníze šly a komu konkrétnímu ty peníze dal.“
Rath se ale brání: „Podle našich právníků máme vše doložené tím jmenným seznamem, smlouvy jsou uzavírány ústně, čili je všechno v naprostém pořádku.“ To ale u mladoboleslavského primátora neobstálo a podává na hejtmana a radu trestní oznámení. Porušili podle něj zákon o krajích. Každý dar totiž musí ještě před tím, než je vydán, schválit krajská rada, a to na konkrétní jméno. „Není možné, aby někdo utrácel peníze kraje bez toho, aby měl doklad, kam ty peníze šly a komu konkrétnímu ty peníze dal,“ komentoval oznámení Nwelati. Rath ale trvá na svém: „Žádná konkrétní darovací smlouva každému, komu dáme dar za regulační poplatek, nemusí být uzavřena, protože stačí ústní dohoda.“
Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Klub krajských zastupitelů ODS chce Ratha vyzvat na příštím jednání zastupitelstva k rezignaci. Pokud funkci nesloží, vyvolají hlasování o jeho odvolání. Kdy se středočeští radní znovu sejdou, se zatím neví, ze zákona to ale musí být do tří měsíců, tedy do konce srpna. Občanští demokraté nevylučují, že kvůli odvolání Davida Ratha z funkce hejtmana svolají v brzké době mimořádné zasedání.