Podle velitele 2. kontingentu Jiřího Pluhaře bude nadcházející působení českých vojáků na kábulském letišti patřit mezi nejsložitější ze tří misí, které v Afghánistánu absolvoval. Za rozhodující věc, která působení českých vojáků ovlivní, označil nadcházející volby v Afghánistánu: „To může vést ke zvýšení bezpečnostních rizik a k celkovému zhoršení bezpečnostní situace.“
Na kábulském mezinárodním letišti působí 59 českých vojáků, kteří plní několik úkolů. Část z nich logisticky podporuje všechny české vojáky, kteří v Afghánistánu slouží na různých místech. Součástí českého kontingentu na letišti je i chemická jednotka, která pomáhá velitelství mezinárodní mírové mise ISAF v hlavním městě. Další část vojáků se podílí na výcviku leteckého a pozemního personálu afghánských vzdušných sil na vrtulnících Mi-24 a zbytek je součástí mezinárodního týmu, který zabezpečuje řízení letového provozu a meteorologické zpravodajství.
V Afghánistánu je letos nasazeno 480 českých vojáků v rámci mezinárodní mírové mise ISAF. Vojáci působí i v rámci Provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar a na 100 příslušníků speciálních sil je nasazeno v protiteroristické operaci Trvalá svoboda. Ministr obrany Martin Barták předminulý týden oznámil, že v příštím roce by čeští vojáci měli v Afghánistánu působit především v Kábulu, v provincii Lógar a na vrtulníkové základně Sharana v provincii Paktíja. Součástí zahraniční mise v Afghánistánu, o jejímž vyslání budou rozhodovat poslanci zřejmě už tento měsíc, by mělo být také posílení provinčního rekonstrukčního týmu.
