Policii stále chybí zkušení detektivové i informátoři

Praha - Masivní odchod zkušených detektivů způsobil policii velký problém, chybí totiž lidé, kteří pracují s informátory nebo vyhledávají a přinášejí vlastní zjištění. Zkušený detektiv mohl mít ve své síti deset i více informátorů, jenže teď informátoři chybí. Vidět to je třeba na případu uprchlého podnikatele Tomáše Pitra: jeden z nejhledanějších mužů v poslední době údajně dvakrát navštívil Česko, v jednom případě o tom dokonce policejní informátor řekl svému detektivovi. Jenže ten mezitím odešel do civilu a Pitr zemi v klidu opustil. I to je jeden z náznaků, že policejní operativa nefunguje tak, jak by si její šéfové přáli.

O tom, že policie postrádá kvalitní informace z kriminálního prostředí, se živě diskutuje i v odborných kruzích. Na interní počítačové síti Kriminalistického ústavu loni vyšel článek, který důvody detailně analyzuje. „Síť informátorů není nijak systematicky budována, neboť policisté nejsou úkolováni k budování informační sítě. V dnešní době existují i policisté, kteří tuto metodu policejní práce zcela ignorují,“ napsal kriminalista Vladimír Matoušek.

„Rozhodně je pro Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality operativa v tyto měsíce prioritou. Pochopitelně, že část operativců v minulosti odešla, nicméně my se teď snažíme proškolovat nové lidi,“ uvedl mluvčí útvaru Roman Skřepek. Jenže získávání nových informátorů komplikuje i nařízení policejního prezidenta, zatímco dříve zůstávala jejich jména v bezpečně uložené obálce, dnes má k identitě informátorů přístup celá řada lidí.

Video Václav Láska a Jaroslav Spurný v Událostech, komentářích
video

Václav Láska a Jaroslav Spurný v Událostech, komentářích

Václav Láska a Jaroslav Spurný v Událostech, komentářích

UK: 3.6.2009

Reportáž Roberta Maleckého

Strach o vlastní bezpečnost je tak dalším důvodem, proč se policii nedaří nové spolupracovníky najít. „To nepřichází v úvahu, aby někdo, kdo si vybudoval operativní síť, aby toho informátora prostě předal někam a riskoval, že ho tím může vlastně třeba i zabít,“ vysvětluje bývalý vedoucí policejní operativy Karel Tichý. „Vytváření kvalitního informátorského týmu je dlouhodobá záležitost. Funguje zde maximální důvěra, která se vyvíjí po několik měsíců“ přiblížil bývalý kriminální vyšetřovatel Václav Láska.

0V poslední době se na veřejnosti objevil případ vraždy detektiva z elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kterého u jeho domku v Říčanech zastřelil 34letý muž, ten vzápětí spáchal sebevraždu. Podle neověřených informací mohl být vrahem detektivův informátor. Zastřelený detektiv se věnoval obchodu se zbraněmi.


Zatímco dříve byla operativní práce spojená hlavně s kriminálním prostředím, tzv. galerkou, dnes klade na policisty úplně jiné nároky. Práce s informátory se čím dál víc přesouvá do světa ekonomiky, ale také do státní správy. Policie sice na chybějící místa vypisuje výběrová řízení, s masivním odchodem se ale ještě nevypořádala, nejhorší situace panuje v Praze, ve Středočeském kraji a na jihu Moravy.Policisté nejsou mnohdy spokojeni se samotnou institucí.

Místo činu
Místo činu