Vesecká chce prověřit neúspěšné rozsudky kriminálních kauz

Praha - Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká chce prověřit několik případů závažné násilné kriminality. Jde hlavně o ty, u nichž soudy v poslední době vynesly osvobozující rozsudky. Vesecká České televizi řekla, že je třeba zjistit, co stojí za neúspěchy u soudů. Jestli to není špatná práce policie, chyby státních zástupců nebo nátlak na svědky.

Stává se, že soud například jinak hodnotí výpovědi svědků nežli obžaloba - ta ale i po procesu na tomto hodnocení trvá. Podobné povzdechy státních zástupců zaznívají před soudními síněmi stále častěji. Krajský soud v Plzni před třemi týdny zprostil členy takzvaného Zádamského gangu obžaloby z vydírání a zločinného spolčení. Minulý týden odešli od soudu bez trestu dva bratři, obžalovaní z vydírání kladenských podnikatelů. V obou případech se žalobci odvolali.

Kladenským případem se bude muset už potřetí zabývat Krajský soud v Praze. Pokud by kauzu znovu vrátil Okresnímu soudu v Kladně, je státní zástupkyně rozhodnuta požádat o výměnu tamního senátu. „Soud opakovaně podle mého názoru, jak ostatně uvádím ve svých opravných prostředcích, hodnotí důkazy pouze vytrženě z celkové souvislosti a k řadě důkazů vůbec nepřihlíží,“ vysvětlila okresní státní zástupkyně v Kladně Nina Brožová.

Video Reportáž Roberta Maleckého
video

Reportáž Roberta Maleckého

Vesecká si chce posvítit na zločinné kauzy

Renáta Vesecká:

„Jsem určitě znepokojená tím, že dochází ke zprošťování, ke zprošťujícím rozsudkům v těchto závažných trestních věcech zločinného spolčení, vydírání nebo organizovaného zločinu.“
Do obou kauz se teď vložila nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, která je chce nechat důkladně prověřit. „Společným rysem podobných případů je, že svědci během líčení před soudem vypovídají jinak než v médiích nebo v přípravném řízení na policii. Vesecká ale připomíná, že odpovědnost za důkazy před soudem nese hlavně státní zástupce. “V tomto směru je třeba, aby se všechny orgány činné v trestním řízení zaměřily na to, proč svědci v takto závažných trestních věcech mění výpovědi," uvedla nejvyšší státní zástupkyně. 

Podle Vesecké by šetření mělo odpovědět na otázku, zda je chyba na straně státních zástupců, nebo vyšetřovatelů. Policie se ke konkrétním kauzám během jejich soudního projednávání vyjadřovat nechce.