Česko se neumí postarat o novodobé válečné veterány

Praha - Česká republika nemá v péči o své novodobé válečné veterány příliš dobrou pověst. Veteráni armádních misí stále nemají jistotu, že se o ně stát dostatečně postará. Chybí zejména specializovaná péče pro ty, kteří po zranění mají trvalé následky. Veteránské organizace proto spolu s ministerstvem obrany pracují na nové koncepci, která má pomoci k začlenění veteránů do společnosti, řešit případné psychické problémy nebo nabídnout pracovní místa. Ani ta ale problém zcela neřeší.

Jiří S. jen zázrakem přežil útok sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Nyní je na vozíčku a spolu se svou matkou tentokrát bojuje s úřady. „Já dodnes nevím, jak dalece je invalidní. Jestli plně, nebo částečně. Potřebuji to přitom k dalšímu vyřizování jeho věcí,“ řekla ČT matka vojáka Jiřina S.

Ze 14 000 válečných veteránů je 12 730 novodobých

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha

Některé závěry nové koncepce péče o válečné veterány už se rýsují. Podle ředitele sekce meziresortní spolupráce ministerstva obrany Viktora Meca je potřeba spolupráce a trochu i aktivita z jiných resortů. Podle místopředsedy Sdružení válečných veteránů Ladislava Sornase se ale armáda nesmí spoléhat na to, že rodina se o tyto lidi postará: „Bude třeba vytvořit domovy válečných veteránů, kde se o tvrdě invalidní bude starat odborník.“

Ministerstvo obrany eviduje na 14 000 válečných veteránů, z toho 12 730 jsou veteráni novodobí. Pro Jiřího už resort našel místo v domově pro veterány v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích. Jeho spolubydlící jsou vysloužilci z druhé světové války.

Bývalí legionáři
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24