Eurovolby leckde připravily členy komisí o spánek

Hlincová Hora - Systém eurovoleb je nepraktický a může odradit lidi od účasti ve volebních komisích. Tvrdí to někteří starostové, hlavně z menších měst a obcí. Přestože poslední lístky dopadly do uren včera před druhou odpoledne, sčítání může začít až ve 22:00 hodin večer. Nepříjemné je to hlavně pro ty členy volebních komisí, kteří v pondělí ráno vstávají do práce. Kromě části nevyspalých zaměstnanců ale může mít systém eurovoleb i další nepříjemný důsledek, příště už lidé do komisí třeba nepřijdou.

Nejde o systémovou chybu, ale rozhodně to není nic příjemného. Naprosto jednoznačně se na tom shodli například všichni oslovení starostové z menších měst a obcí v jižních Čechách. Členové volebních komisí se tady příliš nemění, stejně jako zvyk, že vše je hotové už v sobotu odpoledne. Volby do Evropského parlamentu jsou ale výjimkou. „Systém voleb do Evropské unie je bohužel takto nastaven a je to velmi nepříjemné,“ prohlásil starosta Hlincové Hory Karel Fousek. Starosta Dubičného Pavel Brůžek doplnil: „Spíš to ublíží náhledu na Evropskou unii.“

Pokud se sčítání protáhne, dostanou se lidé z volebních komisí domů až v pondělí brzy ráno. A přitom řada z nich vstává, na rozdíl od tradiční volné volební neděle, ve stejný den do práce. Také členky volebních komisí v Hlincové Hoře a Dubičného nejsou nadšené: „To pondělní vstávání bude potíž, nikdo s tím nesouhlasí. Mám malé děti, a musím tedy ráno vstávat, moc se mi to nelíbí.“

Reportáž Petra Šuleře (zdroj: ČT24)

Kromě části nevyspalých zaměstnanců ale může mít systém eurovoleb podle oslovených starostů i horší důsledek. Někde už museli potenciální členy volebních komisí k účasti těžce přesvědčovat a příště to může být ještě horší. „Příště už si lidé dají pozor a budou přemýšlet, jestli mi vyhoví a do komise půjdou,“ potvrdil starosta Brůžek. S ním souhlasí i Jiří Tůma, člen volební komise Dubičného: „Kdybych chodil do práce, tak sem nejdu!“

Nutnost sčítat lístky až v neděli po desáté večer podle starostů ukazuje i na tradiční evropské rozdíly, kdy se například v zemích bývalého Rakouska-Uherska začíná pracovat dřív než jinde. Starosty i členy komisí ale může trochu uklidnit fakt, že nevyspalí nebudou v pondělí jen oni, ale i statistici, nebo někteří úředníci, policisté a novináři.

Členové komisí, hlavně na vesnicích odhadují, že sčítání lístků potrvá jen zhruba desítky minut, přesto se ale jen málokdo z nich dostane domů před jedenáctou večer.