Mostecká policie obvinila radikála z propagace nacismu

Most - Policie obvinila jednoho účastníka nedělního pochodu pravicových radikálů v Mostě z propagace nacismu. Muž z Teplicka měl podle policie na oblečení výšivky s neonacistickými symboly. Je stíhán na svobodě, v případě uznání viny mu hrozí až tříletý trest. Muže policie stíhá pro podezření z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Celkem policisté v Mostě zadrželi 15 účastníků pochodu, 14 z nich bylo podezřelých z přestupku. Jeden proti občanskému soužití, zbylí se podle mluvčí mostecké policie Aleny Bartošové dopustili přestupku, když neuposlechli výzvy veřejného činitele. Všichni byli ještě v neděli propuštěni. Mezi zadrženými byl i místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb. Při svém zadržení zkolaboval, policisté k němu přivolali sanitku.

Pochod začal na mosteckém nádraží. Asi po 50 metrech padesátičlennou skupinu obklíčili policejní těžkooděnci. Zástupce magistrátu protestující vyzval, aby se rozešli, protože jejich akce není ohlášená. Extremisté se poté rozdělili na malé skupinky, které se postupně scházely a rozcházely na několika místech města. Policistům po asi dvou hodinách došla trpělivost a proti skupině extremistů zasáhli.

Video Rozhovor s Milanem M. Šimečkou a Zdeňkem Zbořilem
video

Rozhovor s Milanem M. Šimečkou a Zdeňkem Zbořilem

Pravicoví radikálové svá shromáždění po celém Česku svolávají v reakci na úterní policejní akci, po které deset extremistů čelí obvinění kvůli pořádání koncertů, na nichž byl údajně podporován nacismus a fašismus. Na
dnešek byly nahlášeny protesty v Litvínově a Kopřivnici. Nevzbudily ale
větší zájem. V Kopřivnici přišlo na místo srazu pět příznivců extrémní
pravice a v Litvínově jich nebylo více než deset. Na obou místech dohlíželo
na pořádek několik desítek policistů včetně těžkooděnců.

Pravicoví extremisté demonstrují téměř každý den

Už týden neuplyne ani den, aby nedemonstrovali pravicoví extremisté. Důvodem je policejní zátah na pořadatele nacistických koncertů. Deset z nich teď čelí obvinění z podpory nacismu a fašismu. „Ti lidé se musí nějakým způsobem adaptovat na ústavní pořádek České republiky, musí s ním souhlasit a společnost s nimi musí najít nějakou formu dialogu. To, že se to vyhrotilo tak, že jsou spolu na válečném poli, je skutečně významná změna. Která zatím nemá řešení,“ podotkl politolog a historik Zdeněk Zbořil. „Policie začíná konečně reagovat na extremisty, na což nebyla česká společnost zvyklá, ale očekávala to,“ řekl Milan M. Šimečka, publicista z Respektu.