Policejní náměstek Houba odchází, spekuluje se o dalších

Praha - Náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Jiří Houba skončí ve své funkci a zvažuje i odchod od policie. Houba pro deník Právo uvedl, že odchod mu doporučil policejní prezident Oldřich Martinů. Podle policejního prezidenta ale náměstek o uvolnění ze služebního poměru sám požádal. Spekuluje se také o odchodu šéfa protikorupční policie Libora Vrby, který by ve své funkci skončil po pouhých 4 měsících. Za odchodem obou by podle Práva mohl stát současný první náměstek ministra vnitra Jiří Komorous.

Policejní prezident uvedl, že Houba o ukončení pracovního poměru sám požádal. „Řekl jsem mu, aby nikam neodcházel, což on akceptoval. Pak ale uplynula nějaká doba a v pondělí jsem já inicioval další společný pohovor. Celé jsem si to promyslel a navrhl mu, že akceptuji jeho původní nabídku, byť z toho radost nemám a začínám pomalu hledat nového náměstka, to je pravda,“ uvedl Martinů. O možném odvolání Vrby ale policejní prezident nic neví.


Ministr vnitra Martin Pecina Právu řekl, že Houba odchází kvůli vysokým výsluhám, které mu náležejí. Exministr Ivan Langer, který chtěl Houbu ještě v dubnu povýšit do hodnosti brigádního generála, ale tvrdí, že náměstek určitě nechtěl odejít sám. „Nevidím pro to jediný relevantní důvod,“ sdělil Langer.

Video Reportáž Zuzany Škrobové
video

Reportáž Zuzany Škrobové

Vyjádření Jiřího Houby
Vyjádření Jiřího Houby
Více fotek
  • Vyjádření Jiřího Houby autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/934/93331.jpg
  • Vyjádření Oldřicha Martinů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/934/93333.jpg