Návrh ČSSD na odklad státních maturit poslanci zamítli

Praha - Odklad maturit o dva roky se nepodařilo dnes ve sněmovně prosadit. Poslanec Ivan Ohlídal (ČSSD) odklad přidal jako pozměňovací návrh k nesouvisejícímu kompetenčnímu zákonu. Sněmovna zákon přijala, ale bez části týkající se maturit. ODS chce maturity odložit vlastní novelou školského zákona.

Někteří poslanci upozorňovali na to, že Ohlídalův pozměňovací návrh vykazuje znaky klasického „přílepku“, tedy změny přidané do naprosto nesouvisejí normy. Místopředseda ODS Petr Nečas považuje za jisté, že by Senát takový návrh odmítl. Tento krok by podle něj následně uvrhl do nejistoty učitele i studenty. Sám Ohlídal uznal, že jde o „přílepek“, rychlost přijetí odkladu ale považoval za důležitější než čistotu formy.

Ohlídal prý viděl interní materiály ministerstva školství, které jasně hovoří o tom, že maturity nejsou připraveny. Bývalý ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených) ale nesouhlasil. Podle něj je šance maturity v pořádku stihnout. Podobně se vyjadřovala již dříve současná ministryně Miroslava Kopicová. Podle ní by bylo možné v krajním případě odložit maturity o rok. Pokud by ale odklad trval déle, musela by zřejmě ČR vrátit EU asi třetinu z půl miliardy korun určených na přípravnou fázi maturit, uvedla ministryně. Proti odložení maturit vystoupila také místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Studenti chtějí státní maturity, které by měly proběhnout příští rok, odložit - na pátek plánují v Praze protestní pochod a mobilizují se pomocí sociální sítě Facebook. Státní maturity už byly za ministryně Dany Kuchtové odloženy, původně měly startovat v roce 2008. Ve hře je ještě návrh poslance ODS Waltera Bartoše, který je legislativně čistší než Ohlídalův. Ten by měl projít sněmovnou ve zkráceném řízení.