Krejčířova manželka dostala znovu podmínku, užívala peníze z trestné činnosti

Praha - Kateřina Krejčířová, žena uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, dostala za podílnictví roční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. V třetím kole procesu o tom dnes rozhodl Okresní soud pro Prahu-západ. Podle dnešního verdiktu Krejčířová přijímala od manžela velké množství peněz, ačkoli měla a mohla vědět, že pocházejí z trestné činnosti daňového charakteru. Krejčířová je stíhána jako uprchlá, zřejmě pobývá v Jihoafrické republice, kde je i Krejčíř.

Podle obžaloby za zhruba 150 milionů korun nakoupila a provozovala vilu v Černošicích u Prahy. Podle dnešního verdiktu mají nemovitosti v Černošicích propadnout státu. Rozsudek je nepravomocný, žalobce i advokát Krejčířové se proti němu na místě odvolali.

Krejčířová je stejně jako její manžel stíhána jako uprchlá. Podle obžaloby od blíže nezjištěné doby nejméně do roku 2005 přijímala od Krejčíře velké množství finančních prostředků, ačkoli jí muselo být zřejmé, že pocházejí z trestné činnosti, například z daňových úniků. Za více než 20 milionů korun pak podle spisu zakoupila do svého vlastnictví nemovitost v Černošicích, v ulici V Dubině. Dalších zhruba 130 milionů korun údajně použila na rekonstrukci, opravy a další provoz vily.

Okresní soud se případem zabýval již potřetí. Loni v červenci Krejčířovou zprostil obžaloby s tím, že se neprokázalo, že peníze, které používala, pocházely z Krejčířovy trestné činnosti, ani že znala údajně pochybný původ financí. Odvolací soud pak ovšem verdikt zrušil. Druhým rozsudkem ji prvoinstanční senát uznal vinnou, podle soudu se ale trestného činu dopustila z nedbalosti, a tak jí uložil roční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. I tento verdikt středočeský krajský soud zrušil a případ vrátil k novému projednání. Okresní soud dnes dospěl k stejnému závěru jako napodruhé.

Krejčířová před trestem „odjela na dovolenou“

Policie Krejčířovou nejprve v červnu 2005 obvinila z praní manželových špinavých peněz. Podezírala jí z toho, že manželovi umožnila zastřít pochybný původ jeho peněz a nákupem a dalšími investicemi do rozsáhlé nemovitosti v Černošicích prý několik let legalizovala výnosy z manželovy trestné činnosti. Státní zástupce ale dospěl k závěru, že její jednání lépe vystihuje trestný čin podílnictví. Toho se podle zákona dopouští ten, kdo ukryje nebo na sebe či jiného převede či užívá věc, jež byla získána trestným činem, který spáchala jiná osoba.

Krejčířová podle posledních informací pobývala v Jihoafrické republice. Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Jeho manželka pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství. Krejčíř od 21. dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas. Soud v jihoafrickém Johannesburgu loni 1. února rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR k trestnímu stíhání do Česka. Verdikt je nepravomocný.