Do předčasných voleb zasáhne i Česká pirátská strana

Praha -Česká politická scéna se rozšířila o další subjekt. Ministerstvo vnitra zaregistrovalo novou Českou pirátskou stranu (ČPS). ČPS chce změnit autorská práva a více liberalizovat pohyb na internetu. Na podzim se chce zúčastnit předčasných parlamentních voleb. Ustavující fórum ČPS se uskuteční tento víkend. Iniciátoři věří, že strana bude mít úspěch jako švédští piráti při volbách do Evropského parlamentu. Jejich strana získala sedm procent hlasů a jeden poslanecký mandát.

Založení strany bylo podle jejího přípravného výboru reakcí na dubnový rozsudek švédského soudu v kauze vyhledávacího portálu Pirate Bay, který odsoudil jeho majitele na rok do vězení. Podle mluvčího přípravného výboru strany Ondřeje Profanta se zástupci strany ve volbách zaměří především na problematiku autorských práv. „Nechceme žádná politická křesla. Pokud bychom program prosadili čistě myšlenkově, že by ho velké strany vzaly za svůj, budeme spokojeni,“ uvedl Profant.

Podle něj se již strana pokusila jednat s většími politickými stranami, detaily ale zatím nechtěl prozradit. Pokud by u nich neuspěla, snažila by se podle Profanta prosadit do Parlamentu a politickou cestou se o změny zasadit. Před volbami strana plánuje pořádání mítinků, happeningy a další akce.

Česká pirátská strana:

 „Cítíme, že některé zájmové skupiny by Internet rády proměnily na nástroj moci, konzumu a dohledu nad životem občana. My jej chceme zachovat jako nástroj vnější a vnitřní svobody, jako místo, ve kterém má člověk nárok jak na anonymitu, tak na soukromí, ve zkratce jako svobodný prostor.“


V elektronické petici již podle Profanta nasbírala ČPS za pět dnů 2,5 tisíce podpisů. Mluvčí však nepředpokládá, že by se všichni příznivci stali členy. Odhaduje, že se ke straně přihlásí nejméně tisícovka lidí. „Nyní nás čeká nábor prvních členů, ustavující fórum a vznik stranických struktur. Vzápětí začínáme pracovat na přípravě kandidátek,“ uvádí v tiskovém prohlášení člen přípravného výboru a kandidát na předsedu nové strany Kamil Horký.