Smrt dvou parašutistů zřejmě zavinila konstrukční vada padáku

Mladá Boleslav - Typ padáku, s nímž v neděli u Mladé Boleslavi spadli při tandemovém seskoku dva lidé, se nesmí dočasně používat. Za nehodu totiž zřejmě mohla konstrukční vada na postroji padáku, a tak se musí neštěstí nejprve vyšetřit a zjistit, kde konkrétně problém nastal. Vyšetřující policisté nicméně odmítli konstrukční vadu potvrdit.

Podle mluvčí Aeroklubu ČR Evy Maixnerové šlo o americký padák Strong, kterých se v Česku dosud používalo 16. „Na konstrukční závadu, která by se mohla kdykoli v budoucnu opakovat, jsme výrobce upozornili,“ dodala.

Podle policie však konstrukční vada ještě není oficiálním závěrem vyšetřování. „To je zkrátka v letectví běžná praxe. Pokud se taková událost stane, pak je konkrétní zařízení, například nyní padák, zakázáno preventivně používat. Jde však o prevenci, v žádném případě není oficiálním závěrem vyšetřování konstrukční vada padáku,“ řekl mluvčí mladoboleslavských policistů Ladislav Mareš.

Podle něj si na definitivní určení příčin pádu dvou lidí veřejnost ještě několik týdnů počká. „Expertizy potrvají nejméně měsíc. Je bláhové domnívat se, že se taková věc dá vyřešit za den,“ dodal Mareš.

Dvaačtyřicetiletý instruktor a čtyřiatřicetiletá žena zahynuli v Boleslavi při tandemovém seskoku v neděli okolo 13:00. Podle svědků se jim zřejmě při skoku z výšky zhruba 3 000 metrů neotevřel padák, dopadli zhruba kilometr od místního letiště. Oba byli na místě mrtví.