Rath: Pokud ČSSD prohraje volby, přestane kraj hradit poplatky

Praha - Pokud ČSSD neuspěje ve volbách do sněmovny a nepodaří se jí prosadit plošné zrušení regulačních poplatků, přestane Středočeský kraj podle hejtmana Davida Ratha zřejmě od příštího roku tyto poplatky za pacienty krajských nemocnic hradit. Kdyby vyhrála ODS, poplatky by zůstaly zachovány a kraj by je musel dotovat další čtyři roky, což by bylo podle Ratha příliš těžké břemeno.

Středočeský kraj dotuje poplatky za pacienty nemocnic od letošního ledna. Po případném vítězství ČSSD v podzimních sněmovních volbách chce Rath tuto povinnost pro pacienty zrušit. „Pokud bychom prohráli parlamentní volby, tak skutečně proti vládě ODS a proti pojišťovnám, které nás neustále pokutují a jsou vlastně řízené vládou, respektive ministerstvem zdravotnictví, a proti soudům nelze vzdorovat donekonečna,“ uvedl Rath.

Pokud by po volbách nová vláda nezaručila zrušení poplatů, Rath se podle svých slov obává, že by museli od 1. ledna kapitulovat. ČSSD by tak podle něj musela „čestně přiznat, že voliči rozhodli jinak“.

Šéf středočeské ODS a Rathův předchůdce ve funkci Petr Bendl v reakci na hejtmanova slova prohlásil, že Rath neměl systém hrazení poplatků promyšlený a chtěl si před volbami jen laciným způsobem zajistit hlasy voličů. Hejtmanství na úhradu poplatků v letošním roce vyčlenilo 80 milionů korun. Krajské nemocnice už navíc od některých pojišťoven dostaly za nevybírání plateb pokuty.

Rath dnes také upozornil, že kraj zatím nedostal žádné peníze od pojišťoven na plánované navýšení platů zdravotníků, které mu údajně přislíbilo ministerstvo zdravotnictví: „Obrátil jsem se dopisem na ředitele VZP, v němž jsem ho požádal, ať nám sdělí, kolik nám dá zdravotní pojišťovna navíc finančních prostředků na pokrytí nárůstu platů zdravotních sester. Pan ředitel mi doposud neodpověděl.“

Kraj chce podle něj zdravotníkům přesto přidat, a tak alespoň nemocnice, které dobře hospodaří, budou v létě vyplácet mimořádné odměny. Pokud další jednání s pojišťovnami zkrachuje, bude muset hejtmanství navýšení platů uhradit ze svého, nebo od něj upustit. Situaci podle Ratha komplikuje i to, že ministerstvo práce letos kraji údajně o 250 milionů korun zkrátilo dotaci na provoz domovů důchodců. Pokud by hejtmanství tyto peníze nevyjednalo, bylo by navýšení platů zdravotníků nad jeho síly, dodal Rath.