Některé děti si pro vysvědčení přišly už dnes

Praha - Dnešní den znamenal pro mnoho českých dětí konec školního roku. Přestože poslední školní den je oficiálně až příští týden v úterý, velká část škol se rozhodla svým žákům prodloužit prázdniny a na 29. a 30. června udělila ředitelské volno. Pro vysvědčení si letos přišlo 816 000 dětí ze základních škol a téměř 128 000 středoškoláků a učňů. Někteří z žáků pak budou mít na vysvědčení místo známek slovní hodnocení.

Pro vysvědčení si přišli i žáci na severu Moravy, kterou trápí rozsáhlé záplavy. Prázdniny pro ně však začnou prací na likvidaci povodňových škod a některé rodiny neodjedou ani na vytouženou dovolenou. Bude se šetřit, protože se musí opravovat domy poškozené velkou vodou. 

Pro vysvědčení si přišly i děti v Jeseníku nad Odrou

Video Reportáž Lucie Pilařové
video

Reportáž Lucie Pilařové

Reportáž Lucie Pilařové

U, 26.6.

Reportáž Blanky Poulové

Dětem v Jeseníku nad Odrou bylo většinou jedno, jaké známky se dostaly na jejich vysvědčení. Chtějí především vědět, kdy zase budou normálně žít. „To, co tady slýcháme od dětí a jejich rodičů, jsou strašidelné příběhy. Atmosféra je dnes velmi emotivní. Každou chvíli pláčeme,“ uvedla ředitelka školy Libuše Maxnerová. Sama má dům pod vodou v nejvíce postižené části obce.

Na šest desítek dětí navštěvuje nedávno opravenou jesenickou školu. Budovu záplavy nepoškodily, protože stojí na kopci. Dnešní předávání vysvědčení mělo být prvním pro 11 prvňáčků, pro list se známkami si ale přišlo jen několik z nich. Žádné slavnostní předávání se zde nekonalo. „Rodiče nám volají. Oznamují, že s dětmi jen pro vysvědčení dojdou jednotlivě během rána. Další to nechávají až na příští týden. Mají prostě jiné starosti,“ doplnila ředitelka.

Nelze však mluvit o tom, že by si děti po skončení školního roku užívaly volného času. Místo běhání po kopcích a hraní fotbalu je čeká práce. Nánosy bahna budou likvidovat ještě řadu dní. Jejich rodiče se navíc s obavami dívají k obloze. Bojí se dalších dešťů, které by mohly situaci ještě zhoršit. „Musím pomáhat,“ svěřil se jedenáctiletý Nikolas. Žije sám s maminkou. Těšil se především na tábor, kam se chystal s dalšími kamarády z přírodovědného kroužku. „Nepojedu nikam. Nemám žádné oblečení,“ svěřil se.

O něco více štěstí měla dvanáctiletá Veronika Lušovská z nedalekých Bludovic. Touto městskou částí Nového Jičína se ve čtvrtek prohnala povodeň. Její pokojíček ale voda nezdevastovala. „Mám ho v prvním patře. Vytopenou máme jen spodní část domu. Chybí mi hlavně boty,“ řekla dívka, která si dnes odnesla na vysvědčení čtyři dvojky. I ona ale musí doma pomáhat. „Všude je bahno. Včera nám přišli pomáhat sousedi. Už to u nás vypadá trochu lépe,“ řekla školačka.

Vysvědčení si odnesly i ostatní děti z regionu

Podobně je na tom i její starší spolužák Lukáš z Jeseníku nad Odrou, který chodí do školy v Novém Jičíně. Čtrnáctiletý volejbalista věří, že se svým týmem koncem srpna odjede na volejbalové soustředění do Žamberku. „Jinak ale počítám s tím, že prázdniny budou hodně pracovní,“ řekl Lukáš.

Povodně si v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji vyžádaly celkem 11 obětí. Nejvíce lidí zemřelo na Novojičínsku, kde pět lidí utonulo v rozbouřených řekách a další zemřeli na různé zdravotní komplikace, když se k nim nemohly dostat sanitky.

Vysvědčení - příležitost pro obchodníky

V ostatních částech republiky ale na dobu kolem vysvědčení chystá mnoho obchodníků různé slevy na knížky, sportovní vybavení nebo hračky, prim mezi dárky prý budou hrát malé notebooky, kompaktní fotoaparáty a mobilní telefony. Podle průzkumu společnosti GE Money Bank české děti dostávají za vysvědčení nejčastěji peníze, přičemž v průměru je odměna nižší než tisíc korun.

Dnes a po celý víkend se také jako každý rok očekávají velké dopravní zácpy, mnoho dětí bude odjíždět na prázdniny. Část rodin však odjede na dovolenou až příští týden, po úterním vysvědčení.

Na děti teď čekají dva měsíce volna, do školy zase nastoupí v úterý 1. září. 

Záplavy poškodily domy v Jeseníku nad Odrou.
Záplavy poškodily domy v Jeseníku nad Odrou.
Více fotek
  • Záplavy poškodily domy v Jeseníku nad Odrou. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/952/95116.jpg
  • Záplavy v Jeseníku nad Odrou autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/952/95114.jpg
  • Rozdávání vysvědčení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/954/95335.jpg