Ústavní soud dostane stížnost na Lisabon až v srpnu

Praha - Již téměř dva měsíce připravuje skupina senátorů ODS ústavní stížnost na Lisabonskou smlouvu. Původně mělo být jejich podání hotové v těchto dnech, zdržela ho ale nemoc právníka, který žádost o posouzení smlouvy pro senátory připravuje. Ústavní soud by ji tak měl dostat na stůl až v srpnu. Iniciátoři celé akce ale ujišťují: 17 potřebných podpisů máme a s rezervou.

Ústavní soud se Lisabonskou smlouvou zabýval již loni v listopadu. Ústavnímu pořádku neodporuje, zněl tehdy jeho verdikt. Soudci ale neposuzovali evropský dokument jako celek, zabývali se jen šesti vybranými body, kterých se týkala původní stížnost. A právě to chtějí nyní senátoři změnit.

„My si chceme tentokrát více všímat souvislostí, které se týkají mezinárodně-právního režimu schvalování smluv,“ upřesnil senátor Jiří Oberfalzer (ODS). „My samozřejmě uvedeme řadu příkladů, ale velmi důrazně budeme žádat, aby se ústavní soud vyjádřil k celé Lisabonské smlouvě,“ dodal Oberfalzerův stranický kolega senátor Petr Pakosta.

Podpisů je dost

Pro podání stížnosti je nezbytné, aby se pod ni podepsalo nejméně 17 senátorů. To podle iniciátorů akce problém nebude. „Je 17 jasných podpisů a máme ještě rezervu 3 až 5 dalších, kteří jsou připraveni svůj podpis připojit, kdyby někdo odpadl,“ ujistil Oberfalzer.

Pod stížnost se podepíší téměř všichni senátoři za Občanskou demokratickou stranu, kteří při hlasování v horní komoře parlamentu pro Lisabon ruku nezvedli. Nepřipojí se jen tři, Vítězslav Jonáš, Miroslav Škaloud a Jiří Liška, kteří považují nové podání za zbytečné. „Ústavní soud loni na podzim už odpověděl na základní otázky, které mu dal Senát právě v souvislosti s Lisabonskou smlouvou, a myslím si, že odpověď nemůže být jiná,“ vysvětlil Liška.

Naopak podporu nové stížnosti slíbil senátor Pavel Eybert, který se při hlasování o smlouvě zdržel. Další dva, Tomáš Julínek a Tomáš Kladívko, se rozhodnou podle toho, jak bude nová stížnost formulována. Připojit se chtějí ale i senátoři, kteří nejsou členy ODS. Podporu nabízejí nezávislé senátorky Liana Janáčková a Jana Juřenčáková.

Svůj podpis chce ke stížnosti připojit i komunista Václav Homolka. „Já určitě podporuji to, abychom si vyjasnili, jestli to je opravdu s naší ústavou v souladu,“ uvedl.

Česko patří k posledním otálejícím

Klíčový evropský dokument již ratifikovala většina zemí unie. Její působnost už zdržují jen čtyři země. Kromě Česka mezi ně patří Německo, Polsko a Irsko, které smlouvu na první pokus v referendu odmítlo. Nově o ní budou Irové rozhodovat v říjnu. Český prezident Václav Klaus se přitom nechal slyšet, že on svůj podpis na smlouvu připojí jako poslední.