Topolánek: Velká koalice ODS a ČSSD by byla havarijním řešením

Praha - Předseda ODS Mirek Topolánek "ani náhodou" netouží vytvořit po předčasných volbách do sněmovny velkou koalici s ČSSD. Bylo by to havarijní řešení, uvedl dnes v pořadu Partie televize Prima. Přednost dává nelevicové koalici, jako partnera jmenoval novou stranu TOP 09 exministrů Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska. ODS bude finalizovat svou programovou nabídku pro předčasné volby během nadcházejících měsíců, představit ji chce na přelomu srpna a září. Tématem voleb budou podle Topolánka recepty na řešení dopadů hospodářské krize nebo opatření proti extremismu.

Na příkladu Rakouska a Německa Topolánek uvedl, že velká koalice by přinesla nárůst pravicového extremismu: „To je prostě prohra politiky, velká koalice je vždycky havarijní řešení.“

TOP 09 je podle Topolánka pro ODS soupeřem jako kterákoli jiná strana, nebudou ale spolu soupeřit o stejné voliče, protože ODS je více napravo. Nová strana by mohla získat hlasy pro menší seskupení, které propadly v evropských volbách, mohla by oslovit i bývalé voliče Unie svobody a Strany zelených. Podle Topolánka je TOP 09 soupeřem, ale zároveň potenciálním partnerem, jehož úspěchy by poskytly šanci sestavit nelevicovou vládu. O KDU-ČSL se předseda ODS nezmínil.

Předseda ODS varoval před návratem předlistopadových struktur a způsobu myšlení a chování, levici obvinil z neschopnosti řešit krizové situace. Pokud lidé uvěří slibům socialistů, také je budou muset podle Topolánka zaplatit na daních. ODS bude možná jedinou stranou, která v době krize slíbí, že daně nezvýší, uvedl její předseda.

Možnost, že by chtěl být novým evropským komisařem za Česko, označil bývalý premiér za spekulace: „Nikdy jsem toto přání neprojevil, není to moje ambice.“ Pro jeho návrat do premiérského křesla se podle výsledků diváckého hlasování vyslovilo 60 procent volajících.