TOP 09 je zaregistrovaná, eviduje 600 přihlášek

Praha - Ministerstvo vnitra už zaregistrovalo stranu TOP 09, kterou formuje exministr financí a bývalý šéf lidovců Miroslav Kalousek. Nový politický subjekt sídlí v Praze v Revoluční ulici číslo 24. Strana se oficiálně jmenuje pouze TOP 09, stejná je i její zaregistrovaná zkratka. Podle Kalouska nyní evidují 600 přihlášek. Kandidátní listiny by měla nová strana mít hotovy koncem července.

„Sjezd bude na podzim, nyní je naší prioritou program a sestavení kandidátek. Chceme také, aby měli zájemci čas přečíst si program a rozhodnout se. Na ustavení orgánů na všech úrovních nyní není čas,“ uvedl Kalousek. Podle zákona bude do rozhodnutí sjezdu o stranických orgánech rozhodovat ve sboru přípravný výbor. Jeho mluvčím a lídrem je exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, o kterém se spekuluje také jako o lídrovi pražské kandidátky TOP 09.

Jako konkurenci v době před volbami vnímají novou stranu jak lidovci, jejichž část do nového subjektu přešla, tak ODS. Pražští lídři občanských demokratů David Vodrážka a Pavel Bém minulý týden na oblastním stranickém sněmu uvedli, že Schwarzenberg bude pro pražskou ODS nelehkým soupeřem.

I když stranu ministerstvo zaregistrovalo v pátek, už minulý týden figurovala ve výsledcích zkoumání preferencí agentury CVVM. Kalousek si proto stěžoval na nefér jednání ze strany statistiků. Ti ale tvrdí, že respondentům žádný seznam stran nenabízeli. Dvě procenta preferencí, které TOP 09 dostala, byla spontánní reakcí veřejnosti.

V době zveřejnění záměru stranu založit průzkumy hovořily o tom, že se o ni zajímá až 40 procent obyvatel. Výsledky průzkumu společnosti Factum Invenio ze 17. června uváděly, že téměř 44 procent Čechů věří, že nově vzniklá strana TOP 09 uspěje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Bezmála polovina lidí naopak tvrdila, že strana ve volbách neuspěje.