Fischer: Česko splnilo předsednickou agendu úspěšně

Praha - Česká republika končí předsednitví EU úspěšně a po půl roce jej předává Švédsku se splněnou agendou. Na brífinku vlády to dnes uvedl premiér Jan Fischer. Poděkoval všem úředníkům za příkladnou práci i za loajalitu a profesionalitu, se kterou se přenesli přes pád vlády. Připomněl podle něj úspěšné řešení lednové krize v Gaze, plynové krize mezi Ruskem a Ukrajinou i fakt, že se v rámci EU samotné podařilo zabránit snahám některých zemí posílit ekonomický protekcionismus.

Fischer celkově označil české působení v čele Evropy za úspěšné. „České předsednictví dosvědčilo i to, že i nová členská země, která není velká svou dimenzí, může do Evropské unie přinést svoji stopu, nejenom zvířit prach,“ zhodnotil předsednictví premiér.

„Samozřejmě jsme se neradovali z toho, že padla vláda. Já jsem si v rovině vládní i osobní vytkl to, abychom tento problém zacelili, nenechali ho žít,“ komentoval pád politického kabinetu Mirka Topolánka, který předsednictví zahajoval a asi dvě třetiny času vedl.

Video Brífink Jana Fischera k hodnocení českého předsednictví
video

Brífink Jana Fischera k hodnocení českého předsednictví

Fischer doplnil, že úspěchem jeho administrativy bylo především zvládnutí Evropské rady tento měsíc. Politici se na ní v Bruselu shodli na politické podpoře José Barrosa do dalšího funkčního období v čele Evropské komise a dohodli se na zárukách umožňujících Irsku vypsat nové referendum o Lisabonské reformní smlouvě.

Energetická krize nás prověřila

Premiér Fischer:

„Předsednictví probíhalo v době, kdy globální ekonomická krize neklepala na dveře, ale rovnou vtrhla do evropského domu.“

Už první dny předsednictví daly podle Fischera za pravdu jedné z priorit českého předsednictví, totiž energetické problematice. Řešení takzvané plynové krize, kdy kyvadlová diplomacie české vlády mezi Moskvou a Kyjevem přispěla k obnovení dodávek zemního plynu do Evropy, podle premiéra ukázala, že problémy energetické bezpečnosti nelze řešit případ od případu. Poznání, že „je potřeba ten problém uchopit systémově“, bylo podle premiéra velkým vkladem českého předsednictví. Češi zabránili snahám některých zemí řešit problémy protekcionismem a prosadili princip solidarity.

Fischer také připomněl Českem prosazovaný projekt Východního partnerství, který byl podle něj výrazným příspěvkem ČR. Náměstek ministra pro evropské záležitosti Marek Mora také zmínil organizaci první návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Evropě. Obama v Praze jednal s šéfy zemí unie a přednesl také jeden ze svých významných projevů.