Stát přispěje obětem povodní na nové bydlení

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj nabízí obětem povodní příspěvek na nové bydlení či jeho opravu. Lidé, kteří přišli o domov úplně, mohou dostat 150 000 korun na domácnost. Domácnosti, kterým velká voda bydlení pouze poničila, mohou dostat 30 000 korun, to vše bez velké administrativy. O nenávratnou pomoc budou žádat starostové po sečtení škod - požádají ministerstvo o peníze a po jejich doručení je "na podpis" rozdají potřebným.

Vedle nenávratných půjček bude ministerstvo nabízet jako za minulých povodních nízkoúročené půjčky. Ze Státního fondu bydlení budou moct lidé čerpat úvěry na opravy bytů ve výši 150 000 korun, na novou výstavbu fond nabídne 850 000 korun na jednu bytovou jednotku. „Ještě také můžeme poskytnout lidem peníze na provizorní bydlení, to znamená třeba pronájem hotelových pokojů, ubytoven a podobně,“ dodal Vondruška.

„Odhady v této chvíli ještě nemáme. Předběžně počítáme s částkou sto milionů korun,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška na tiskové konferenci. Podle statistik velká voda v pěti krajích poškodila 2 146 domů, z toho u 22 bude třeba demolice. Pro pomoc obcím na obnovu infrastruktury má ministerstvo k dispozici 45 milionů korun.