Obrana propustí tisíce lidí na všech pozicích

Praha - Kvůli škrtům v rozpočtu ministerstva obrany způsobeným finanční krizí opustí v nejbližší době armádu 1 800 lidí, z toho 400 z generálního štábu a jemu podřízených organizací. Tisíc zaměstnanců ministerstva obrany ztratí práci v jednotkách společných sil, 400 v silách podpory. Propuštěno bude 1 200 vojáků a 600 občanských zaměstnanců. Novinářům to dnes oznámil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Jedná se o největší propouštění od roku 1997.

Vedle toho přímo na ministerstvu obrany ztratí práci další tisícovka civilistů. „U nás na ministerstvu půjde převážně o civilní zaměstnance, propuštěných uniformovaných bude minimum,“ řekl vicepremiér a ministr obrany Martin Barták. Doplnil, že propouštění bude průřezové, uchráněny budou jednotky bojového nasazení. Ministerstvo obrany bude šetřit i seškrtáním takzvaných volných tabulkových míst. Celkem by tak chtělo uspořit peníze za 4 500 zaměstnanců. Barták ujistil, že armáda bude i po propuštění části lidí schopna zajistit své úkoly.

Obrana musí přikročit k úsporným opatřením, její rozpočet se sníží proti letošnímu roku o asi sedm miliard korun. Ještě loni přitom vláda odsouhlasila střednědobý výhled rozpočtu resortu s limitem pro rok 2010 o více než deset miliard vyšším. Letos je k dispozici 56,4 miliardy, ale v rámci protikrizových opatření se už muselo ministerstvo rozloučit s více než 1,5 miliardy korun. Velitelé vojenských jednotek začnou rozdávat jednotlivé výpovědi během několika dní. Všichni opustí armádu k 31. prosinci letošního roku.