Příznivci Fa-lun-kung si v Praze připomínají 10 let čínské perzekuce

Praha - Ode dneška až do pondělí probíhají v centru Prahy akce připomínající desáté výročí perzekuce příznivců duchovního učení Fa-lun-kung čínskou vládou. Na Václavském náměstí probíhá výstava, která zájemce nejen seznámí s podstatou Fa-lun-kung, ale ukazuje i oběti pronásledování ze strany čínské vlády. Lidé zde mohou podepsat petice za konec postihů, které organizátoři v pondělí odevzdají na čínské ambasádě.

Tělesné a meditační cvičení Fa-lun-kung mající kořeny v buddhismu a taoismu se na veřejnosti objevilo na počátku devadesátých let a ihned vzbudilo velkou pozornost. V relativně krátké době našlo miliony příznivců po celém světě. Před deseti lety ale právě kvůli oblibě padlo učení v nemilost čínského komunistického režimu. V pondělí 20. července uplyne deset let od chvíle, kdy čínští představitelé hnutí zakázali.

Údajně až tisíce mrtvých

Video Komentář Ziny Plchové
video

Komentář Ziny Plchové

Komentář Ziny Plchové

10 let perzekuce Fa-lun-kung

Příznivci hnutí mluví až o téměř třech tisících lidí ubitých k smrti nebo umučených ve vazbě, tisíce lidí jsou údajně posílány do pracovních a převýchovných táborů. Poslední zprávy uvádějí i to, že lidem vězněným kvůli praktikování Fa-lun-kung odebírají orgány za účelem komerčních transplantací. Výstava na Václavském náměstí vypráví několik příběhů lidí, kteří přišli po tvrdých represích o život.

Od roku 1992 se Fa-lun-kung v Číně těšil podpory z oficiálních míst a mezi jeho vyznavači bylo také mnoho členů čínské armády, policie i osobností vědeckého a společenského života. Postupně získával množství příznivců, jejich počet dosáhl v 90. letech až desítek milionů lidí a čínští komunisté se pravděpodobně začali bát vlivu hnutí na velké množství lidí, míní jeho stoupenci.

Bezprostředním důvodem k postavení hnutí Fa-lun-kung mimo zákon byla mírumilovná demonstrace 10 000 jeho přívrženců v Pekingu v dubnu 1999, na které požadovali oficiální uznání pro své duchovní hnutí. Poprvé od událostí na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 se lidé v tak velké míře postavili na odpor a komunisté začali v hnutí vidět vážnou politickou hrozbu, která s nimi soupeří o masy. Začalo propouštění z práce, zatýkání, věznění a dlouholeté pobyty v převýchovných táborech spojené s mučením.

Petice
Petice