Detenční ústav má druhého chovance

Brno - Detenční ústav Vazební věznice v Brně-Bohunicích má druhého chovance. Je jím těžce psychicky nemocný třicetiletý muž, který si v minulosti odpykal 12 let za brutální vraždu družky, které se dopustil při sexuálním styku. Když byl po vypršení trestu umístěn letos v lednu do psychiatrické léčebny v Brně-Černovicích, odmítal spolupráci s lékaři. Stal se proto prvním občanem Česka, který se do detenčního ústavu dostal na přímou žádost psychiatrů. Po roce soud zváží, zda je třeba muže nadále
držet v tomto zařízení.

V republice je zatím jediný detenční ústav. Otevřen byl letos v lednu. Je to léčebné zařízení umístěné v areálu brněnské věznice, které je pod neustálým dohledem dozorců. Ti zodpovídají za to, že z něj chovanci neuprchnou. Zařízení je určeno je pro pobyt a případnou léčbu deviantů či jinak psychicky nemocných osob nebezpečných svému okolí.

Prvním obyvatelem brněnského ústavu se stal v březnu 28letý muž, který chtěl v květnu loňského roku zavraždit svou matku. Ta pachatelův útok přežila. Trestní stíhání však bylo kvůli útočníkově nepříčetnosti zastaveno. Právě proto ho krajský soud do detenčního ústavu poslal.

 Druhý detenční ústav se staví Opavě.