Kritika Paroubka uvnitř ČSSD: Vyhraj volby, nebo jdi

Praha - V ČSSD sílí kritika vůči jejímu předsedovi Jiřímu Paroubkovi. Místopředseda strany Roman Onderka a ústecký sociální demokrat Jaroslav Foldyna ho vyzvali, aby v případě, že strana nevyhraje volby do Poslanecké sněmovny, rezignoval. Paroubek tehdy označil jejich výzvu za "hloupou". Na dnešním brífinku označil celou záležitost za vnitrostranickou diskuzi, která skončila, a odmítl jakékoli rozpory v ČSSD.

„Vyjádřením místopředsedy strany Onderky a J. Foldyny o tom, že za volby do sněmovny nesu odpovědnost já, respektive že v případě volební prohry bych měl skončit jako předseda, nerozumím. Myslím, že jsou to nadbytečná a hloupá vyjádření,“ napsal Paroubek v posledním čísle vnitrostranického bulletinu. Zároveň dnes odmítl chápat kritiku jako výzvu k odstoupení.

„Je potřeba vidět celou tu záležitost. Bylo to mimo programovou konferenci. Navíc slova o tom, kdo nese odpovědnost, považuji za zbytečná. Nikdy jsem se jako předseda strany odpovědnosti nevyhýbal,“ dodal šéf socialistů.

ČSSD klesají preference, stejně tak i Paroubkovi 

Sociální demokraté prohráli nedávné volby do Evropského parlamentu a v současných průzkumech veřejného mínění je začíná předhánět ODS. Podle červnového průzkumu CVVM navíc poklesla i obliba samotného Paroubka, který je ve vedení strany zhruba čtyři roky. Důvěra v něj se od dubna snížila o šest procent a výsledek 28 procent je jeho nejhorší od prosince 2006.

Podle Paroubka ale „připouštět volební prohru několik týdnů před volbami je defétismus a straně to neprospívá“. Současně se ale obává i oslabování své a stranické pozice. Vyzval proto v bulletinu spolustraníky, aby omezili své ego a „táhli tři měsíce před volbami za jeden provaz“. Člen širšího vedení ČSSD, který si nepřál zveřejnit jméno, ale Hospodářským novinám řekl, že Paroubkovi nestačí vyhrát volby. „Pokud bychom je vyhráli jen těsně a nemohli sestavit vládu, stejně by mohl o křeslo předsedy přijít,“ doplnil.