Při domácím porodu se dítěti zastavil krevní oběh

Praha - Novorozenci, který se v noci na dnešek narodil doma v Praze 3, se během porodu zastavil krevní oběh. Přivolané záchranné službě se podařilo chlapce oživit a ve vážném stavu jej odvezla do Ústavu péče o matku a dítě v Podolí. V současné době je na intenzivní péči a je nadále ve vážném stavu. Posádka přijela k případu sedm minut po zavolání.

Podle náměstka nemocnice Ladislava Krofty byl přivezený chlapec podchlazený a pediatři u něj prvním laboratorním vyšetřením zjistili známky těžké hypoxie, to znamená, že byl vystaven závažnému nedostatku kyslíku. Matka dítěte rodila doma na vlastní přání. Stejně jako chlapce i ji odvezli záchranáři do podolské porodnice.

Pět až šest domácích porodů skončí každý rok tragicky

Krofta uvedl, že žena je v dobrém stavu a rodila potřetí, i její předchozí porod se odehrál doma. Podle něj rodila za přítomnosti porodní asistentky. Porody doma kromě výhody domácího prostředí představují velké riziko pro novorozence. V případě jakýchkoliv komplikací je absence vybaveného porodního sálu a porodních specialistů nenahraditelná.

Pro domácí porod se v Česku rozhodne ročně několik set žen, přesné číslo nikdo neeviduje. Pět až šest případů končí tragicky - smrtí nebo ochrnutím novorozence. Renomovaní porodníci považují domácí porod za riziko. Porodní asistentky prý nemají vybavení potřebné pro případy komplikací a pozdní převoz do porodnice může být v takové situaci pro matku i dítě nebezpečný. Už vůbec nedoporučují odborníci porod doma v případech, kdy má dítě v děloze obrácenou polohu.

Novorozenec
Novorozenec