Projekt nové věznice v Rapoticích byl odložen kvůli státním financím

Rapotice (Třebíčsko) - Výstavba nové polosoukromé věznice poblíž Rapotic na Třebíčsku se kvůli nedostatku financí odkládá na neurčito. Důvodem odkladu společného projektu ministerstva spravedlnosti a soukromého investora je nedostatek resortních peněz. Podle ministryně Daniely Kovářové bude současný stav do konce roku vyřešen nejspíše vypsáním tendru. Nový areál by měl přispět k řešení nedostatečné kapacity českých věznic.

V rapotických lesích již jedna státní věznice stojí. V její blízkosti by měl poprvé v historii vzniknout nový vězeňský areál i za soukromé peníze. Podle původních plánů měla stát již v roce 2009 nebo 2010, v polovině roku je zde k vidění pouze travnatá louka. Částku v hodnotě 1 miliardy korun měl přitom dle dohody zajistit soukromý investor a na oplátku by získal vězně jako levnou pracovní sílu. Stát měl dodat dozorce a zajistit ostrahu.


„Projekt byl pozastaven, v současné době zjišťujeme přesné důvody, provádíme revizi projektu, zejména finančního hlediska a stavební dokumentace,“ nastínila ministryně Kovářová. Chybějící peníze hodlá vyřešit vypsáním tendru ještě do konce roku. Příliš mnoho jiných šancí postavit novou věznici již prý není.

Video Reportáž Petra Malého
video

Reportáž Petra Malého

Ve věznicích přebývá nejvíce odsouzených za poslední desetiletí

Česká justice však nové vězeňské prostory potřebuje. Například ta stávající v Rapoticích již kapacitně nedostačuje. Obdobná situace je i v jiných zařízeních. „V současnosti zde vykonává trest asi 300 vězňů, jiní odsouzení jsou zařazení do dohledu a dozoru,“ popisuje ředitel věznice v Rapoticích Pavel Ondráček.

V dosavadních věznicích se tísní rekordních 22 tisíc odsouzených - nejvíc za posledních deset let. S novou polosoukromou věznicí by u Rapotic mohla k výkonu trestu nastoupit až tisícovka vězňů.

/*json*/{"map":{"lat":49.205261578,"lng":16.2654733658,"zoom":15,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[{"lat":49.206186849339,"lng":16.264271736145,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Model nového vězeňského areálu v Rapoticích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24