Paroubek souhlasí s mnoha myšlenkami Vyšehradské výzvy

Praha - Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek souhlasí s mnoha myšlenkami manifestu s názvem Vyšehradská výzva, jehož autoři požadují návrat strany k myšlenkám sociální demokracie a kritizují její marketingový přístup k volební kampani. Paroubek to uvedl ve svém textu, který zveřejnil na intranetu ČSSD. Paroubek tak učinil proto, že ctí možnost svobodné diskuse ve straně.

„Vítám jakoukoliv iniciativu vedoucí ke zlepšení politiky ČSSD, protože povede k jejímu vítězství ve volbách,“ uvedl Paroubek v úvodu k výzvě. „Dalším důvodem, proč zveřejňuji Vyšehradskou výzvu a vyzývám k diskusi nad ní, je fakt, že s mnoha jejími myšlenkami souhlasím. O prosazení mnoha z nich totiž usiluji již od svého nástupu do funkce předsedy v projektu modernizace ČSSD,“ dodal.

Ve vnitrostranickém bulletinu byl Paroubek k výzvě a jejím autorům zdrženlivější. „Pokud mají tito přátelé pocit, že je o problémech, o nichž se ve výzvě zmiňují, potřeba debatovat uvnitř strany, umožnil jsem jim to,“ uvedl. Zároveň ale upozornil na to, že o volebním programu mohli členové strany diskutovat mnoho měsíců před červencovou programovou konferencí, stejně tak i o dokumentech schválených sjezdem.

Autoři výzvy mimo jiné kritizují, že sociálnědemokratickému volebnímu klání velí reklamní agentury stejně, „jako velí v boji o zákazníky autoprodejen, drogerií nebo supermarketů“. Zjednodušují prý volby na základní, mnohdy primitivní hesla, zvolání, poučky či účelově upravená schémata. „Manažeři naší volební kampaně do Evropského parlamentu vsadili na tutéž taktiku, která se jim osvědčila při krajských a senátních volbách. Jenže si nevšimli, že také zásluhou naší politiky tu už nebyl týž soupeř jako na podzim,“ stojí v textu.

Za tvůrce výzvy jsou označováni profesor Erazim Kohák a poslanec ČSSD Karel Šplíchal, kterého jeho kolegové v Praze odsunuli na 17. místo kandidátky pro předčasné volby. Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský soudí, že výzva poškozuje sociální demokraty v hlavním městě. Od výzvy se distancovali místopředsedové strany Zdeněk Škromach a Milan Urban, mnozí sociální demokraté, mezi nimi třeba Jaroslav Foldyna, ale výzvu podpořili. S dokumentem sympatizuje také bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman. Ten, ačkoliv už dva roky není členem strany, patří k velkým Paroubkovým odpůrcům.