V babyboxu v Ústí nad Orlicí našli novorozenou holčičku

Ústí nad Orlicí - Do babyboxu v nemocnici v Ústí nad Orlicí dnes nad ránem někdo odložil novorozenou holčičku. Dítě se možná narodilo přímo vedle vyhřívané schránky. Pokud bude zcela zdravé, nemuselo by jít do kojeneckého ústavu. Podle Petra Čady z odboru sociálních služeb by možná už tento nebo příští týden mohlo najít nové rodiče. Jde o 22. dítě odložené v Česku do babyboxu. V Orlickoústecké nemocnici byl babybox otevřen loni 8. března. Dnes do něj bylo uloženo první dítě. V noci na sobotu někdo odložil novorozenou holčičku do stejného zařízení v kladenské nemocnici.

Venkovní dvířka orlickoústeckého babyboxu se otevřela před 02:30. Službu měl ředitel nemocnice, dětský lékař Martin Procházka. Se zdravotní sestrou vyzvedli vnitřními dvířky z babyboxu holčičku zabalenou v ručníku i s placentou. Podle lékaře se snad narodila vedle babyboxu: „Holčička je zdravá, váží 2,90 kilogramu. Podle sestřičky, která měla službu, jsem jí dal jméno Lucinka.“

Takzvaný babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost odložit anonymně dítě. Schránka je vybavena alarmem, takže krátce po jejím uzavření vyzvedne zevnitř dítě lékař. Matka nemusí mít obavu, že by se miminku cokoli stalo.

V Česku je nyní 25 babyboxů, ve středu se otevře 26. v Kroměříži. Vůbec první babybox začal sloužit v roce 2005 na soukromé klinice GynCentrum v pražském Hloubětíně.