Zákaz koupání v Zákupech - voda se hemží červy, kteří se zavrtávají pod kůži

Zákupy - Na přírodním koupališti v Zákupech u České Lípy platí až do konce léta zákaz koupání. Objevili se tam totiž malí nebezpeční červíčci - cerkárie, kteří se zavrtávají lidem do kůže. U malých dětí vyvolávají nepříjemné vyrážky, které vypadají podobně jako plané neštovice a doprovázejí je i nalité puchýřky. Cerkárie žijí v malých šnecích, kterých je letos v zákupském koupališti neobyčejně hodně. Když cerkárie ukončí v plžích svůj vývoj, opustí je a plavou ve vodě, kde hledají nového hostitele. Často si přitom vyberou člověka, přitahuje je totiž mastná lidská kůže. 

„Na koupališti v Zákupech jsou tisíce šnečků. Když někdo sáhne na betonový ochoz koupaliště, vytáhne jich plnou dlaň,“ upozornila Pavla Procházková z hygienické stanice v České Lípě. Cesta cerkárie ke člověku začíná v trusu vodních ptáků, z něhož pocházejí vajíčka. Cerkárie se vyvinou v plžích. Před několika lety se červi vyskytli na koupališti v Novém Boru. Tam ale nežilo tolik plžů a podařilo se je vysbírat, cerkárie pak zmizely. 

Koupaliště v Zákupech patří městu. „Situace s cerkáriemi nás zaskočila a zákaz koupání nás hodně mrzí. Vždyť jsme za více než 800 tisíc korun rekonstruovali WC a sprchy u koupaliště, kde se nachází i chatky pro rekreanty. Ceduli se zákazem koupání jsme ke koupališti umístili, lidé ale do vody stejně chodí,“ konstatovala zákupská starostka Miloslava Hudaková. 

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Po konzultacích s odborníky provedlo loni město na koupališti a v jeho okolí úpravy proti výskytu sinic. Omezil se přítok do koupaliště z rybníku nad ním. Do koupaliště už neteklo tolik znečištěné vody z pastvin. Rybáři vylovili ze zákupského koupaliště kapry, kteří rozrývali dno a uvolňovali z něj látky, díky nimž se sinicím daří. V příštím roce už louky nad koupalištěm přestanou sloužit jako pastviny pro dobytek.