Obama předá firmám elektromobily na podvozcích Avie

Praha/Washington - Americký prezident Barack Obama dnes před washingtonským Kapitolem předá šesti americkým firmám elektrické nákladní vozy s kabinou a na podvozku české automobilky Avia. Vozy s nulovými emisemi pod názvem Newton postavila britská společnost Tanfield a americká firma Smith. Předávaná vozidla patří mezi první funkční modely elektrických nákladních aut. Obama podporuje alternativní zdroje energie dlouhodobě mimo jiné kvůli snaze snížit závislost USA na dovozech ropy.

Podle redaktora časopisu Auto motor a sport Michala Štengla jsou vozy Newton lehké dodávky na podvozku Avie, které jsou vhodné zejména do města, kde nenajedou moc kilometrů vysokou rychlostí. V nejbližších třiceti letech se předpokládá rozvoj elektromobilů spíše u osobních aut. „Nejdražší položkou každého elektromobilu jsou akumulátory,“ uvedl Štengl. Ceny akumulátorů brání většímu rozvoji vozidel s elektrickým pohonem. Elektromobily jsou všeobecně menší vozy s nižší průměrnou rychlostí, spíše do městského provozu.

„Máme na vybranou. Můžeme zůstat největším světovým dovozcem ropy, nebo se můžeme stát největším světovým vývozcem čisté energie,“ uvedl Obama v květnu na vojenské základně Nellis nedaleko nevadského Las Vegas.

Video Rozhovor s Vítem Pohankou a Michalem Štenglem
video

Rozhovor s Vítem Pohankou a Michalem Štenglem

„Pro společnost Avia Ashok Leyland Motors to signalizuje rozšíření účasti v sektoru zelené dopravy, kde se nabízí velký výrobní potenciál,“ uvedla Avia v prohlášení. Doplnila, že s Tanfield Group spolupracuje při dodávkách elektrických vozů do Velké Británie už více než pět let.

Avia vyrábí nákladní vozy střední třídy. Firmu vlastní indická skupina Ashok Leyland, loni vyrobila 474 vozů, což je o třetinu méně než v roce 2007. Prodej klesl o 18 procent na 583 aut. Důležitými exportními trhy firmy kromě Británie jsou Irsko, Francie a Nizozemsko.