Pecina se sešel s prezidentem, diskutovali o boji proti extremismu

Praha - Ministerstvo vnitra zvýší počet policistů na rizikových místech. Rezort ale zároveň musí šetřit - na jednání na Pražském hradě se na tom shodl ministr vnitra Martin Pecina s prezidentem Václavem Klausem. Pecina také prezidenta seznamoval s kroky, které policie provádí nebo plánuje v boji proti extremismu. "To je věc, která i pana prezidenta dlouhodobě hodně trápí, tomu jsme věnovali poměrně dlouhý čas," řekl ministr. Vnitro se chce pod jeho vedením znovu pokusit o zákaz radikální Dělnické strany, cílem je také například zmíněné posílení počtů policistů v rizikových oblastech.

Vnitro chce proti extremismu bojovat i pomocí programu financovaného z evropských peněz, který by měl například uvnitř problémových komunit podporovat zaměstnanost. Na přípravě programu se má podílet i ministerstvo práce a sociálních věcí. „Věříme, že se nám to podaří nastartovat ještě za doby fungování této vlády,“ poznamenal Pecina. „Zaměstnaný člověk nemusí pobírat takové sociální dávky a pro stát to může mít naopak pozitivní rozpočtový efekt,“ vysvětlil.

Vzrůstající extremismus v ČR může stát i za nedávnou vlnou odchodů českých Romů do Kanady. Tam žádali azyl a Kanada kvůli tomu vůči Česku obnovila vízovou povinnost. O této situaci jednal Klaus v úterý s premiérem Janem Fischerem.

Video Živý vstup Ziny Plchové
video

Živý vstup Ziny Plchové

Prezident také Pecinovi doporučil, aby kvůli finanční krizi policie maximálně šetřila. „Já jsem ho ujistil, že jsou činěny kroky k tomu, aby byly výdaje vzhledem k hospodářské krizi minimální, ale že přirozeně máme nějakou hranici, přes kterou bychom neměli jít,“ zdůraznil ministr. Důležité je podle něj rozhodnutí, které musí učinit vláda v otázce zachování současného počtu policistů, hasičů a záchranářů. Šetřit tak chce ministr spíše na centrální úrovni a samotném ministerstvu.