Jurásková rozdá projektům 1,8 miliardy korun z evropských fondů

Praha - Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková dá 1,8 miliardy korun z evropských fondů do rozvoje screeningových programů na včasné odhalení rakoviny, do modernizace vybavení specializovaných center a také do prevence zdravotních rizik a sledování kvality a nákladovosti systému veřejného zdraví.

Nové výzvy navazují na předchozí čerpání ve výši 1,95 miliardy korun, z nichž ministerstvo podpořilo 24 projektů komplexních onkologických a traumatologických center.

Kam půjdou evropské peníze

- 813 milionů korun na projekty řízení kvality
- 668 milionů korun na prevenci
- 340 milionů korun na vybavení onkologických center 

První náměstek ministryně Marek Šnajdr ocenil, že evropské peníze půjdou nyní také do prevence. Při výběru příjemců peněz bude podle něj prioritou zlepšení včasnosti záchytu a úspěšnosti léčby nejčastějších nádorů v Česku, jako jsou rakovina tlustého střeva a konečníku, rakovina plic, prostaty a prsu. Šnajdr řekl, že ministerstvo spolupracuje při čerpání fondů EU i s ostatními resorty. Vedle peněz z Integrovaného operačního programu získalo dalších 6,5 miliardy na projekty v oblasti výzkumu a vývoje či managementu lidských zdrojů.

V oblasti kvality zdravotní péče podpoří rozvoj nemocničních informačních systémů a vypracování standardů péče, zhruba stovka standardů by měla být hotova do tří až pěti let, dodal Šnajdr ve Studiu ČT24 Šnajdr.

Do zdravotnictví jdou podle něj i peníze z norských fondů, osm projektů již dostalo 155 milionů korun, uspěly například Ústav péče o matku a dítě a Psychiatrická léčebna Bohnice v Praze. V příštích výzvách budou peníze směřovat do kardiologických a popáleninových center.