Ministryně zdravotnictví slíbila všem sestrám přidat 2 500 korun

Praha - Slíbené zvýšení platů o 2 500 korun by měly dostat všechny sestry, ve fakultních nemocnicích, v nemocnicích krajů, akciových společnostech a soukromých nemocnicích i sestry v zařízeních sociální péče. Slíbila to ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Peníze od zdravotních pojišťoven stačí podle ní na polovinu až tři čtvrtiny tohoto navýšení a je zodpovědností managementů nemocnic, aby našly dodatečné zdroje.

Podle Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) by nemocnice potřebovaly od pojišťoven navíc tři miliardy, aby mohly zvýšit všem sestrám platy o 15 procent. Ze slíbené 1,2 miliardy mohou navýšit platy jen o 1 500 korun. Tisícovku pro každou sestru musejí najít ředitelé v rozpočtech nemocnic.

Na to ale má jen část nemocnic, většina žádné rezervy nemá, případně se dokonce potýká s dluhy. Jejich ředitelé soudí, že peníze, které dostanou od pojišťoven navíc, by měly jít na úhradu dluhů. „Očekávám, že management se k tomuto úkolu přihlásí, protože je to i v jeho zájmu, a to je poskytování zdravotní péče. Bez zdravotnických pracovníků ji totiž poskytovat nemohou,“ zdůraznila ministryně.

Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger vyjádřil uspokojení nad tím, že zvýšení se má týkat všech sester. Odbory se totiž obávaly, že je dostanou jen některé.

Fakultní nemocnice dostaly zvýšení příkazem od svého zřizovatele - ministerstva, kraje daly ministerstvu slib, že peníze sestrám také navýší. Ministryně vysvětlila, že navýšení od pojišťoven půjde všem zařízením, ale částky nebudou plošné, tedy nebudou všude stejné. Zadlužené nemocnice dostanou od pojišťoven více než zařízení s vyrovnaným hospodařením, nebo dokonce zisková zařízení.

V Česku pracuje celkem 90 000 sester, z nich 37 000 v nemocnicích. Navýšení platů má zastavit odchody sester z nemocnic. Podle šetření České asociace sester chybí českému zdravotnictví až 6 000 sester. Průměrný plat sestry v nemocnici je 24 221 korun, ve fakultních nemocnicích, které se řídí státními platovými tabulkami, 27 000 korun, v akciových společnostech, kde tyto tabulky neplatí, 21 000 korun.