Spojení Brna s Vídní je v nedohlednu, na R52 nejsou peníze

Brno - Rychlé propojení Brna s Vídní je zřejmě stále v nedohlednu. Výstavbu rychlostní silnice R52 z Brna přes Mikulov ke státní hranici zkomplikoval nejen odpor ekologů, ale také nedostatek peněz. Peníze na dostavbu dálnice A5, která se v Mikulově na Břeclavsku napojí na připravovanou českou rychlostní silnici R52, už ale vyčlenila rakouská vláda v rámci protikrizových opatření a plánovaných investic do infrastruktury. U nás se stavba R52 zastavila, ministerstvo dopravy potvrdilo, že na ni nemá peníze. To zaskočilo vedení Jihomoravského kraje i rakouské ministerstvo dopravy.

Pro Jihomoravský kraj je spojení do Vídně naprosto klíčové. Na novou rychlostní silnici jsou napojené i další projekty, např. termální lázně v Pasohlávkách. Tato komunikace je podle kraje i nejlépe připravena, na rozdíl od silnice R43 na Svitavy nebo R55 z Hulína do Hodonína.

Vyjádření ministerstva dopravy je pro kraj nepříjemným překvapením. Vedení hejtmanství přesto doufá, že se ještě podaří přesvědčit ministry dopravy a financí.

V Rakousku se intenzivně staví a jejich A5 bude u českých hranic už v roce 2013. Silnice R52 je sice důležitá, ale kvůli škrtům v rozpočtu na ní nejsou peníze, takovou odpověď dostala na svůj dotaz i rakouská ministryně dopravy.

Přípravy stavby R52 provází od počátku řada sporů a žalob. Trasa na Mikulov počítá s tím, že se až k rakouským hranicím prodlouží čtyřproudová R52 vedoucí z Brna. Kraj a Ředitelství silnic a dálnic chce R52 postavit přes ekologicky cennou oblast Pálavy, proti se staví některé obce na její trase i ekologická sdružení. Podle nich by bylo lepší obě země propojit přes Břeclav, kde už dálnice vede, ale uvedenou variantou se od začátku úřady nezabývaly.